Erişilebilirlik

Türkiye'nin Marsilya Konsolosluğu'na Molotof Saldırısı


Fransa'nın sahil kenti Marsilya'da bulunan Türkiye Başkonsolosluk binasına çok sayıda molotofkokteyli atıldı. Olay yerinde yakalanan ve Kürt kökenli olduklarını söyleyen 2 kişi gözaltına alındı.

Fransa'da 9 Ocak 2013'te uğradıkları saldırı sonucu yaşamını yitiren 3 PKK'lı kadının öldürülmesinin 10'uncu yıl dönümünde ve 23 Aralık'ta 3 kişinin ölümüyle sonuçlanan Ahmet Kaya Kültür Merkezi saldırısından 2 hafta sonra, Türkiye'nin Marsilya Başkonsolosluğu'na molotofkokteyli saldırısı düzenlendi.

Perşembe'yi Cuma'ya bağlayan gece sabah saat 02.00 civarında, Türkiye'nin Marsilya Başkonsolosluğu'nun önüne gelen 6 kadar kişi, konsolosluk binasının ön cephesine çok sayıda molotofkokteyli attı.

Marsilya'nın 8'inci caddesinde Avenue de Prado'da bulunan konsolosluk binası duvarlarından yükselen alevler ve cam kırıklarını gören kişiler polisi aradı. Konsolosluk güvenlik yetkilileri de saldırı üzerine "polis acil" düğmesine basarak, güvenlik güçlerini harekete geçirdi.

Marsilya yerel gazetesi La Provence'a göre, kaçan saldırganları yakalamak için görevlendirilen Marsilya'nın güney bölümündeki Suçla Mücadele Tugayı'ndan (BAC Sud) 2 polis, birkaç dakika sonra hızla yürüyen iki kişiyi konslosluk binası yakınlarında tespit etti.

BFM Marsilya'ya olaya ilişkin bilgi veren polis kaynakları, "Kıyafetleri hakkında verilen eşgale uyan şüpheli iki kişinin kükürt koktuğunun farkedilmesi üzerine gözaltına alınmaya çalışıldığı, ancak, şüphelilerden birisinin gözaltına direnerek kaçmayı başardığı, diğerinin ise gözaltına alındığı" bilgisini paylaştı.

Polis kaçan şüpheliyi araken, 3 kişilik bir başka grupla karşılaşarak onların da aynı olaya dahil olduğunu farkedince, 1 kişi daha yakalandı.

Gözaltına alınan 2 kişi, polis ifadesinde Kürt kökenli olduklarını söyledi. Yakalanan iki kişinin poliste kaydı olmadığı belirtildi.

"Yaralı ya da maddi hasar yok"

Marsilya Başkonsolosu Arda Ulutaş, AA'ya yaptığı açıklamada, Başkansolosluk binasına 6 maskeli kişinin saldırdığını bunlardan bir bölümünün kaçmayı başardığını belirtti.

Konsolosluk polisinin alarm düğmesine basmasının ardından Fransız polisinin hızla müdahale ettiğini belirten Başkonsolos, herhangi bir yaralama ya da maddi hasarın meydana gelmediğini söyledi.

Ulutaş, saldırganlar hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ve polisin soruşturma başlattığını da kaydetti.

Marsilya polisinin saldırıya ilişkin soruşturması devam ediyor.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG