Erişilebilirlik

Türkiye'nin Mülteci Sınavı


Türkiye'nin Mülteci Sınavı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:07 0:00

Suriye’deki savaş ve ardında bıraktığı milyonlarca mülteci, uzmanlar tarafından “yaşadığımız dönemin en büyük insani krizi” olarak tanımlanıyor. Ülkedeki koşullar, IŞİD tehdidinden çok daha önce Suriye’yi yaşanmaz kılmaya başlamıştı.

200 bini aşkın kişinin ölümüne yol açan ve 3,5 yıldır süren savaş, 3 milyon Suriyeli’ye ülkelerini terk ettirirken, 6,5 milyon Suriyeli ülke sınırları içinde başka yere göç etmek zorunda kaldı.

Birleşmiş Milletler, 2011’den beri Suriye nüfusunun yarısının evlerini terk etmek zorunda kaldığı tahmininde bulunuyor. Bu sayının yarısının da çocuklar olduğu bildiriliyor. Türkiye; Lübnan ve Ürdün’le birlikte Suriyeli sığınmacılara kapılarını açan ülkeler arasında yer alıyor.

Suriye krizinden dolayı 1,5 milyonun üzerinde sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye’ye Kobani krizi yüzünden son iki ayda 170 bin sivil daha sığındı. Bunların yanısıra, Suriye’de de yardıma muhtaç 11 milyon kişi bulunuyor.

  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

XS
SM
MD
LG