Erişilebilirlik

Türkiye'nin Yolsuzluk Karnesinde Düzelme


Merkezi Berlin´de bulunan ‘Transparency International’, yani Uluslararası Saydamlık Örgütü’nün Salı günü açıklanan yıllık raporuna göre Afganistan, Kuzey Kore ve Somali yolsuzluğun en yaygın olduğu ülkeler listesinde son yedi yılda olduğu gibi gene ilk sırada yer alıyor.

Uluslararası Saydamlık Örgütü, Dünya Ekonomi Forumu, Dünya Bankası gibi uluslararası mali kuruluşların verilerini baz alarak yolsuzluk/rüşvet-devlet ilişkilerini araştırıyor ve yıllık raporlar hazırlıyor.

‘Yolsuzluk Algılama Endeksi’ başlığı altında yayınlananan raporda en az yolsuzluk yaşanan ülkeler Danimarka ve Yeni Zelanda olarak tanımlanıyor. Finlandiya, İsveç ve Norveç yolsuzluk endeksinin ilk sıralarında yer alan diğer İskandinav ülkeleri.

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu toplam 177 ülkedeki yolsuzluğun incelendiği rapora göre, geçen yıl 54. sırada bulunan Türkiye bu yıl listede 53. sıraya çıktı, başka bir ifade ile yolsuzlukla mücadelede iyileşme gösteren ülkeler arasında yer aldı.

Kurumun yaptığı araştırma, geçen yıl Euro krizi nedeni ile iflasın eşiğine gelen ve yolsuzluğunun adeta patlama yaptığı Yunanistan’da durumun iyileştiğini gösteriyor.
Yunanistan gerçi Avrupa Birliği ülkeleri arasında yolsuzluk konusunda 80'inci sırayla en problemli ülke, ancak Yunanistan’ın geçen yıl 94.sırada olduğunu hatırlatan uzmanlar, Yunan hükümetinin ekonomik önlemlere paralel yolsuzlukla mücadeleye önem verdiğini ve başarılı olduğunu belirtiyor.

Transparency International’i endişelendiren AB ülkesi ise İspanya. Saydamlık Örgütü’nün temsilcilerine göre son beş yılda büyük bir ekonomik kriz yaşayan ülkede son dönemde çıkan yolsuzluk olaylarının üzerine yeteri kadar gidilmemesi İspanya’nın bir yıl içinde 30.unculuktan 40'ıncılığa inmesinin nedeni.

İspanya’da son olarak geçen Temmuz ayında aralarında Başbakan Mariano Rajoy'un da bulunduğu siyasetçilere gizli ödenek sağlandığı, birçok ismin vergi kaçakçılığı, yolsuzluk ve kara para aklama işlerine karıştığı ortaya çıkmıştı. Rajoy ise bütün mal varlığını açıklamış ve iddiaları reddetmişti.

Uluslararası yolsuzlukla mücadele için 1993 yılında kurulan ’Transparency International'e göre, yolsuzluk sicili en temiz ülkeler listesinde ABD bu yıl geçen seneki gibi 19. sırada. AB’nin en güçlü devleti olan Almanya ise, 13. sıradan bir sıra yükselerek 12.sıraya çıktı.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG