Erişilebilirlik

“Türkiyesiz Avrupa Birliği küresel bir aktör olamaz”


Dışişleri Bakanı Hakan Fidan
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan bugün, 14’üncü Büyükelçiler Konferansı’nın resmi açılışında konuştu.

Konferansın açılışı, Dışişleri Şehitliği ve Anıtkabir’deki törenlerin ardından gerçekleşti.

Konuşmasının başlarında mevcut uluslararası sistemin dünyanın büyük bir bölümü için barış, istikrar ve adalet üretemediğini söyleyen Fidan, “Büyük güçler arasındaki rekabetin küresel düzeyde gerilim ve kutuplaşmayı arttırdığına tanıklık ediyoruz” dedi.

Uluslararası sistemin gittikçe dengeden uzaklaştığı vurgusunu yapan Fidan, öngörülemez gelişmelerin olduğunu söyledi.

Fidan konuşmasında, “Dünya, Avrupa’da yanı başımızda patlak veren bir savaşın nereye varacağının tedirginliğini yaşarken, savaşın küresel düzeyde yarattığı enflasyon, durgunluk, enerji krizi ve gıda sıkıntısı gibi sıkıntılarla uğraşıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin uluslararası sistemde önde gelen devletlerden biri olduğunu belirten Fidan, “Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılına, Hariciye'nin 500. yıldönümünde Türkiye Yüzyılı'na adım atıyoruz. Vizyonumuz Türkiye’yi, Türkiye Yüzyılı’nda sistem kurucu aktörlerden biri haline getirmektir” dedi.

Fidan, Ukrayna’daki savaş ve Karadeniz’deki durum için, "Montrö Sözleşmesi'nin uygulayıcısı olarak özellikle Karadeniz'de sükunetin muhafaza edilmesi, bunu tehlikeye sokacak girişimlerin engellenmesi temel önceliğimiz olacaktır. Dünya üzerinde her haneye etki eden Karadeniz Tahıl Girişimi'nin yeniden canlandırılması için bütün taraflarla temaslarımızı sürdüreceğiz. Bunu yapabilen yegane aktör bildiğiniz gibi ülkemiz Türkiye'dir" ifadelerini kullandı.

Suriye’deki savaş için ise ülkeyi “terör örgütlerinin sığınağı, vekalet savaşlarının arenası olmaktan çıkarmak için her türlü çabayı göstereceğiz” diyen Fidan, Suriyeli mültecilerin geri dönüşünden de bahsetti.

Fidan, “Güvenli ve onurlu geri dönüşlerin sağlanmasına yönelik çalışmalarımızı da hızlandıracağız. Diğer bir komşumuz Irak'ın toprak bütünlüğünün ve siyasi istikrarının başlıca savunucusuyuz. Bu amaçla Irak'ın başta PKK olmak üzere terör örgütlerinden arındırılmasına destek vermeyi sürdürüleceğiz” dedi.

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği konusunda ise Fidan, “Türkiyesiz AB'nin küresel bir aktör olamayacağını buradan bir kez daha vurgulamak istiyoruz” yorumunu yaptı.

Yunanistan ile çatışma yaşanan konularda “mevcut samimi atmosferi sürdüreceğimize inanıyoruz” diyen Fidan, “Milli davamız Kıbrıs konusunda duruşumuz nettir. Eşitlik temel politikamız. Ege ve Doğu Akdeniz'de hak ve çıkarlarımızı korumaya devam edeceğiz” diye ekledi

Forum

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG