Erişilebilirlik

“Türkiye’yle Görüşmeler Mart Ortasında Başlayacak”


İsveç Başbakanı Ulf Kristersson.
İsveç Başbakanı Ulf Kristersson.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson Türkiye ile ülkesinin ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda görüşmelerinin Mart ayı ortasında yeniden başlayacağını söyledi.

Başbakan Kristersson İsveç’in kamu yayıncısı SVT televizyonunda Aktuelt adlı haber programına verdiği röportaj sırasında konuya değindi ve Ocak ayında askıya alınan görüşmelerin Mart ayı ortasında yeniden başlayacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Pazartesi günü yaptığı açıklamada askıya alınan görüşmelerin yakında başlayacağını belirtmiş ancak tarih vermemişti.

Türkiye, Danimarkalı siyasetçi Rasmus Paludan'ın protesto eylemleri sonrasında İsveç'in yeterli adımları atmadığı gerekçesiyle geçen ay görüşmeleri askıya almıştı.

"İsveç'in onaylanması gecikse de NATO'ya üye olacağız"

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ise bugün yaptığı açıklamada, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği yolunda "el ele" ilerlediklerini söyledi.

Öte yandan Niinisto, iki İskandinav ülkesinin başvurularını onaylama kararının Türkiye'ye ait olduğunu ekledi.

İsveç ve Finlandiya, geçen yıl Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinden sonra NATO’ya katılmak için başvurmuş ancak İsveç, Türkiye'nin itirazlarıyla karşılaşmıştı.

Stockholm'ü Türkiye'nin terörist olarak gördüğü kişileri barındırmakla suçlayan Ankara, İsveç'in NATO üyeliğine yeşil ışık yakmak için bir adım olarak bu kişilerin iadesini talep ediyor.

Niinisto, "Kendi kontrolumuz altındaki konular için el ele ilerliyoruz" dedi. Öte yandan Niinisto, "Onaylama bizim elimizde değil" diye ekledi.

İsveç hükümetinin Stockholm dışındaki yazlık binasında İsveç ve Norveç başbakanlarıyla düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Niinisto, İsveç'in başvurusu gecikse bile Finlandiya'nın onaylanması halinde ittifaka katılma yolunda devam edeceğini söyledi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı ayrıca, 28 Şubat'ta oylanması planlanan NATO üyelik başvuru tasarısını milletvekilleri tarafından kabul edilmesi halinde imzalayacağını söyledi.

NATO'nun 30 üye ülkesinin parlamentoları başvuruyu onayladığında, İsveç'in katılımı gecikse bile Finlandiya üye olacak.

Niinisto, "Türkiye ve Macaristan, Finlandiya'yı onaylarsa, talep ettiğimiz gibi NATO üyesi olacağız" dedi.

STÜDYO VOA

Üç ülke Filistin’i resmen tanıdı - 28 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG