Erişilebilirlik

Trump'tan Tartışmalı 4 Temmuz Kutlamalarında Birlik Mesajı


Amerika’nın 243. Bağımsızlık Günü kutlamaları önceki yıllara kıyasla Başkan Donald Trump’ın isteği üzerine biraz farklıydı.

Gün boyu süren kutlamalar her yıl olduğu gibi sabah saatlerindeki geçit töreniyle başladı.

Ancak önceki yıllardan farklı olarak kutlamalara zırhlı araçların dahil edilmesi, askeri uçakların gösteri uçuşları tartışmaları da beraberinde getirdi.

Bunun bütçeden gereksiz harcamaya neden olduğu endişeleri dile getirildi, Kuzey Kore’deki askeri törenlere benzetildi.

Ayrıca Trump’ın kutlamalar sırasında yaptığı konuşma için VIP biletlerinden bazılarını siyasi destekçilerine vermesi de eleştirilen bir başka konu oldu.

Bu nedenle Washington’da kutlamaların yanısıra protestolar da vardı. Protestocular Trump şeklinde büyük bir bebek Trump balonu şişirdi.

Protestoculardan Medea Benjamin Trump’ın ulusal tatili rehin aldığı görüşünde. Benjamin, Trump’ın bebek olduğunu söylemek için Washington’da olduklarını söylüyor.

Bir başka protestocu Brian Martin’e göre de vergi mükelleflerinin parasının nereye harcandığı önemli.

Trump’a destek verenler de vardı.

Brandon Lawrence da onlardan biri. Lawrence’a göre hiçbir maliyet savaş muharipleri için fazla değil ve Trump’ın tanklarla, gösteri uçuşlarıyla yaptığı organizyon "müthiş" bir adım oldu.

Trump, Lincoln Anıtı önünde kendi isteğiyle düzenlenen "Amerika’ya Selam" adlı etkinlikte binlerce kişiye hitap etti. Amerika Başkanı konuşmasında, ülke tarihinden övgüyle bahsetti, birlik mesajı verdi.

Trump, “Bugün bir ulus olarak bu çok özel 'Amerika’ya Selam’da biraraya geldik. Tarihimizi, insanlarımızı ve bayrağımızı gururlu şekilde koruyan kahramanlarımızı kutluyoruz” dedi. Trump, “Ulusumuz daha önce hiç olmadığı kadar güçlü. Şu anda en güçlü seviyede” dedi.

Amerika Başkanı, hiçbir düşman hava kuvvetleri uçağının 65 yıldır bir tek Amerikan askeri öldüremediğini çünkü "gökyüzünün Amerika’ya ait olduğunu" da kaydetti.

Lincoln Anıtı’ndaki etkinlikte askeri araçlar geçit töreni düzenlemedi sadece sergilendi. Askeri uçaklar ise gökyüzünde gösteri uçuşu yaptı. Trump konuşurken gökyüzünde beliren uçaklardan biri de Başkanlık uçağı Air Force One oldu. 4 Temmuz için planlanan hava gösterisinin maliyeti konusunda resmi makamlarca bir açıklama yapılmadı. Ancak ABD basınında yer alan uzman değerlendirmelerine göre Air Force One’ın bir saat havada kalmasının maliyeti 205 bin dolar. F-35 savaş uçağının 1 saat havada kalmasının maliyeti de en az 20 bin dolar.

Kutlamaların belki de en fazla beklenen kısmı havai fişek gösterisiydi.

Potomac Nehri kıyısındaki Batı Potamac Parkı’ndan fırlatılan havai fişekler gökyüzünü aydınlattı..

Washington, çevresi ve Amerika’nın çeşitli bölgelerinden gelen binlerce kişi havai fişek gösterisini takip etti.

Washington'da Bağımsızlık Günü Kutlamalarında Havai Fişek Gösterisi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

Donald Trump 2017 yılı Temmuz ayında Fransa ziyareti sırasında Bastille Günü kutlamalarındaki askeri geçit töreninden çok etkilendiğini söylemiş ve kendisinin de ABD’de benzer bir geçit töreninin yapılmasını istediğini kaydetmişti.

STÜDYO VOA

ABD’den “İsrail’in kendini savunmasına” tam destek açıklaması - 12 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG