Erişilebilirlik

"Kazanımlarımız Tehdit Altında"


7 Haziran seçimlerinde hükümet kuramadığı için yeniden seçime giden Türkiye’de ekonomik göstergelerin olumsuz sinyaller verdiğine dair bir işaret de bugün patronlar kulübü olarak bilinen TÜSİAD’dan geldi.

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, ‘Türkiye 10-15 yılda azımsanmayacak bir dönüşüm yaşadı. Bu toplumun tüm bileşenleri için iyi bir kazanım oldu. Ancak şu anda bu kazanımlarımız tehdit altında. Artık Güneydoğu ve Doğu Anadolu'daki bir çok bölgede yaşananlar sivil yaşamı ve sivil yönetimi tehdit ediyor. Bu kadar sorunla baş edebilmek hiç kolay değil. Bu kadar sorun varken de bir de erken seçime gidiyoruz,” dedi.

Tuncay Özilhan: “Dayanacak gücümüz kalmadı”

Ekonomiyle siyasetin sıkı sıkıya birlikte olduğunun altını çizen Özilhan, seçim sürecinde Türk Lirası’nın olası değer kaybının reel kesimde büyük sıkıntı yaratacağını ifade etti. Sanayi yatırımlarını geliştirmek ve üretimi artırmak için yapılan reformların yeterli olmadığını belirten Yüksek İstişare Konseyi Başkanı, yenilenen bir büyüme için piyasa ekonomisine dönülmesi gerektiğini savundu: “Sürdürülebilir bir büyüme tüm kurumlarıyla etkili, demokratik bir anlayışla elde edilebilir. İşte bu nedenle daha gelişmiş bir ekonomiye sahip olmak, Türkiye’nin içinde bulunduğu kısır döngüden çıkmasına neden olacaktır. Ne olursa olsun içerdeki sorunları da çözmek zorundayız. Sorunlar konusunda dayanma sınırımızı aştık, bir yenisine yer kalmadı. Tüm partilerden isteğimiz, yaşadığımız sorunları demokratikleşerek aşma kararlığı göstermesi, bugün yaşadığımız tansiyonu düşürecektir. Hepimiz 1 Kasım seçimlerinde oyumuzu kullanalım.”

Başaran-Symes, “Koalisyon kurulmuş olsaydı ihtiyaç duyulan uzlaşma örneği toplumun önünde sergilenmiş olacaktı. Kutuplaşma ortamı yumuşayacaktı. Bugün yaşadığımız toplumsal gerginlikler kayda değer ölçüde bertaraf edilmiş olabilirdi."

TÜSİAD Başkanı: “PKK saldırılarına son vermeli”

TÜSİAD Başkanı Canan Başaran-Symes ise bir daha geri gelmeyeceğini umut ettiği terör dalgasının yeniden gündeme oturmasına dikkat çekti. Toplum kesimlerinive kurumları sağduyulu ve sorumlu davranmaya çağıran Başaran-Symes, “Terör ve şiddet hakikaten içimizi kan ağlatıyor. Terörü şiddetle kınadığımızı bir kez daha yineliyorum. PKK terör örgütünün saldırılarına bir an önce son vermesi; sivil siyaseti zayıflatan, son yıllardaki kazanımlarımızı tehlikeye atan bu terör dalgasının derhal sona erdirilmesini istiyoruz. Ankara'da geniş bir katılımla gerçekleştirilecek olan 'Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet' buluşmasına katılmaya gidiyoruz,” dedi.

TÜSİAD Başkanı: “Basına saldırılara tepki verilmiyor”

Symes, basına yönelik saldırılara da tepki gösterdi: “Basın özgürlüğünün teminatı medya kuruluşları saldırıya uğruyor ve üstelik bu olaylara gereken yaygınlıkta tepki de maalesef verilmiyor. Genel bir güvensizlik,

tahammülsüzlük ve şiddet hali ülke sathına yayılmış, tüm toplumu geriyor, eziyor, bizi birbirimizden uzaklaştırıyor. Bunu hak etmiyoruz. Bunların süratle geride kalması gerektiğine inanıyoruz."

“Koalisyon hükümeti kurulsa kutuplaşma yumuşayacaktı”

7 Haziran seçimleri sonrası koalisyon hükümetinin kurulmamış olmasının da Türkiye’ye kayıplar yaşattığına dikkat çeken, Başaran-Symes, “Koalisyon kurulmuş olsaydı ihtiyaç duyulan uzlaşma örneği toplumun önünde sergilenmiş olacaktı. Kutuplaşma ortamı yumuşayacaktı. Bugün yaşadığımız toplumsal gerginlikler kayda değer ölçüde bertaraf edilmiş olabilirdi. Kurulabilseydi, güçlü bir koalisyon hükümeti, bugün karşı karşıya kaldığımız siyasi ekonomik ve sosyal sorunlara daha kapsamlı ve daha tatmin edici çözümler üretebilirdi. Koalisyon kurulabilseydi, diğer tüm ülkelerin önüne geçecek reformlar yapılabilirdi, bir profesyonel olarak benim de içim acıyor,” dedi.

Boydak’a destek

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı, önceki gün gözaltına alınan Yönetim Kurulu Üyesi ve Boydak Holding CEO’su Memduh Boydak ve ailesine geçmiş olsun dileğinde bulundu. Başaran-Symes, “Boydak’ı en kısa sürede aramızda görmek istiyoruz. Eksikliğini bu salonda hissediyoruz,” dedi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Memduh Boydak, Fethullah Gülen cemaatine yakın olduğu bilinen Kayseri’deki Melikşah Üniversitesi’ne yönelik operasyonda gözaltına alınmıştı.

XS
SM
MD
LG