Erişilebilirlik

Twitter’ın Yeni Hesap Etiketine VOA ve BBC’den Tepki


Sosyal medya platformu Twitter’ın, bir dizi haber kuruluşunu "hükümet tarafından finanse edilen basın" olarak etiketlemesine, bu listeye dahil edilen VOA/Amerika’nın Sesi ve BBC’den yanıt geldi.

VOA’dan yapılan açıklamada "Hükümet tarafından finanse ediliyor" etiketinin potansiyel olarak yanıltıcı olduğu kaydedildi. Bu etiketin aynı zamanda "hükümet kontrolunda" olarak da yorumlanabileceği belirtilen açıklamada, “VOA kesinlikle böyle değildir” denildi.

47 dilde yayın yapan ve haftalık 278 milyonluk küresel bir kitleye ulaşan VOA, federal basın kuruluşu ABD Küresel Medya Dairesi’ne (USAGM) bağlı. Ancak VOA ve USAGM’in çatısı altındaki diğer tüm medya kuruluşlarının editoryal bağımsızlığı yasalarla güvence altına alınmış durumda.

VOA sözcüsü de yazılı açıklamada, “Yasalarla güvence altına alınan editoryal güvenlik duvarımız, hükümet yetkililerinin haber kapsamına ve editoryal karar alma sürecine herhangi bir düzeyde müdahalesini yasaklamaktadır” dedi.

Açıklamada, “Bu yeni etiket, haberlerimizin doğruluğu ve tarafsızlığı konusunda yersiz ve haksız endişelere yol açtığından, VOA olarak Twitter ile yaptığımız görüşmelerde bu ayrımı vurgulamaya devam edeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

“Hükümet tarafından finanse edilen basın” etiketi VOA dışında BBC, PBS gibi bazı devlet fonlarından yararlanan kuruluşlarda görülüyor. Ancak Kanada'daki CBC ya da Katar'daki Al Jazeera gibi devlet destekli diğer kuruluşlarda bu etiket yer almıyor.

BBC itiraz etti

BBC’den de Twitter’a itiraz geldi. Uzun bir açıklama yayınlayan İngiliz basın kuruluşu, “BBC bağımsızdır ve her zaman da öyle olmuştur. Lisans ücreti yoluyla İngiliz halkı tarafından finanse ediliyoruz” dedi.

Kurum, BBC hesabındaki tanımlama üzerine sosyal medya deviyle temasa geçerek sorunun “mümkün olan en kısa sürede” çözülmesini istedi.

Elon Musk farklı etiketler planlıyor

Öte yandan BBC, Twitter CEO’su Elon Musk’la da iletişime geçti.

Musk, BBC’ye gönderdiği e-postada, “Maksimum şeffaflık ve doğruluğu hedefliyoruz. Sahiplik ve fon kaynağı ile bağlantı kurmak muhtemelen mantıklıdır. Medya kuruluşlarının kendilerinin farkında olmaları ve tamamen önyargısız olduklarını iddia etmemeleri gerektiğini düşünüyorum. Tüm kuruluşların önyargıları vardır, bazılarının diğerlerinden çok daha fazla olduğu açıktır. BBC News'u Twitter'da takip ettiğimi belirtmeliyim, çünkü en az taraflı olanlardan biri olduğunu düşünüyorum” dedi.

BBC, Musk’ın ayrıca, “kesin finansman kaynaklarına” bağlantı verecek bir etiket sağlamayı düşündüğünü kaydetti.

Bunun diğer medya kuruluşları için geçerli olup olmayacağı ise henüz net değil.

Twitter’ın yeni uygulaması ile ilgili tartışmalar, sosyal medya platformunun geçen hafta ABD'nin medya kuruluşu NPR’ı "hükümete bağlı medya kuruluşu" diye etiketlemesiyle yeniden alevlenmişti.

Açılımı Ulusal Kamu Radyosu olan NPR’ın CEO'su John Lansing, “Twitter'ın bizi bu şekilde etiketlemesi kabul edilemez" demişti. Lansing, "NPR ve üye istasyonlarımız, sağladığımız bağımsız, gerçeklere dayalı gazetecilik için bize güvenen milyonlarca dinleyici tarafından destekleniyor. NPR ifade özgürlüğünü ve güçlülerin hesap vermesini savunuyor” ifadelerini kullanmıştı.

Twitter'ın hafta sonu etiketi “hükümete bağlı” yerine “hükümet tarafından finanse edilen” olarak değiştirmişti.

NPR fonlarının küçük bir kısmını federal hükümetten alırken, kaynaklarının büyük çoğunluğu özel sponsorluklardan ve kullanıcı katkılarından geliyor.

Twitter'ın bu etiketi Beyaz Saray'ın da tepkisini çekmiş ve Sözcü Karine Jean-Pierre, "NPR gazetecilerinin bağımsızlığı konusunda hiçbir şüphe yok" demişti.

  • 16x9 Image

    Dilge Timoçin

    Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler mezunu Dilge Timoçin mesleğe 2000 yılında NTV'de başladı. 2008'de Habertürk TV'ye transfer oldu, dış haber sorumlusu olarak görev yaptı. ShowTV'de dış haber editörü ve spiker olarak çalışan Timoçin, sonrasında Al Jazeera Türk'e geçti; Al Jazeera İngilizce için prodüktörlük yaptı. Dilge Timoçin VOA Türkçe'ye katılmadan önce Reuters, Deutsche Welle gibi yabancı basın kuruluşlarıyla çalışıyordu

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG