Erişilebilirlik

Twitter'den Bir Kez Daha Başkan Trump'ın Paylaşımıyla İlgili Uyarı


ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya uygulaması Twitter'ı en çok kullanan liderlerden biri.

Başkan Donald Trump’ın en çok kullandığı sosyal medya uygulaması olan Twitter, Trump’ın son olarak yaptığı bir paylaşımda yer alan videoyla ilgili olarak mesaja “üzerinde oynanmış görüntü” uyarısı koydu. ABD Başkanı Donald Trump, paylaştığı videoda, basının yalan haber yaptığına atıfta bulunuyor.

Videoda 1-2 yaşlarında biri siyah, diğeri beyaz iki Amerikalı çocuk görülüyor. Videonun başında siyah çocuğun, beyaz akranının önünde koştuğu görülüyor. Bu sırada ekrandaki alt yazıda “Korkmuş çocuk ırkçı bebekten kaçıyor” yazıyor. Ekranda Başkan Donald Trump’ın sık sık ters düştüğü Amerikan haber kanalı CNN'in logosu ve son dakika haberi ifadesi de yer alıyor.

Ardından ekrana gelen yazıda, "Aslında ne oldu'' deniliyor ve video başından itibaren izlendiğinde, iki çocuğun önce uzaktan koşarak birbirlerine sarıldıkları, daha sonra da neşe içinde koşuşturdukları görülüyor. Bunun ardından ekrana gelen yazıda “Sorun Amerika değil, yalan haber. Eğer bir sorun görürseniz haber verin. Yalan haber felaketini ancak siz önleyebilirsiniz” ifadeleri yer alıyor.

Bu video, 2019 yılında sosyal medyada popüler hale gelmiş ve CNN televizyonunun web sayfasında da “Bu iki ufaklık gerçek dostların nasıl olduklarını gösteriyor” yorumuyla yayınlanmıştı.

Başkan Donald Trump’ın bu paylaşımı, yaklaşık 14 milyon kez izlendi ve farklı kullanıcılar tarafından 158 bin kez yeniden paylaşıldı.

Twitter, videonun altına yerleştirdiği “üzerinde oynanmış görüntü” etiketiyle ilgili, “Üzerinde oynanmış görüntüler içeren tweetleri, insanların paylaşımın özgün olup olmadığını anlayabilmelerine ve ek içerik bağlamını değerlendirmelerine yardımcı olmak için etiketleyebiliriz” açıklamasını paylaşıyor.

Twitter daha önce de Başkan Trump’ın paylaşımlarıyla ilgili şiddeti ön plana çıkardığına dair uyarıda bulunduğu için Trump’ın eleştirilerine maruz kalmıştı. Trump, bu tartışmaların ardından sosyal medya şirketlerine yönelik yasal düzenlemelere gidebileceğine dair açıklamalarda da bulunmuştu.

XS
SM
MD
LG