Erişilebilirlik

Ukrayna 600 Rus Savaş Suçu Zanlısı Belirledi


Ukrayna Başsavcısı İrina Venediktova Lahey'daki basın toplantısında konuştu.
Ukrayna Başsavcısı İrina Venediktova Lahey'daki basın toplantısında konuştu.

Ukrayna Başsavcısı Irina Venediktova, Ukrayna'nın savaş suçu işlediklerinden şüphelenilen 600'den fazla Rus olduğunu belirlediğini ve bunların 80'ini yargılamaya başladığını açıkladı.

Lahey'de bir basın toplantısında konuşan Ukrayna Başsavcısı Venediktova, zanlı listesinde "Rusya'nın üst düzey asker, siyasetçi ve propaganda yetkilisinin" bulunduğunu kaydetti.

Venediktova, Estonya, Letonya ve Slovakya'nın Ukrayna'daki uluslararası soruşturma ekibine katılma kararı aldığını da bildirdi. Ekip, Mart ayında savaş ve insanlık suçu işlediğinden şüphelenilen kişilerin soruşturulmasında ve bu kişilere ilişkin veri paylaşımında işbirliği sağlamak amacıyla Ukrayna, Litvanya ve Polonya tarafından oluşturulmuştu.

Soruşturma ekibi, Uluslarararası Ceza Mahkemesi'yle işbirliği yapıyor.

Müfettiş, adli tıp uzmanı ve diğer personelden oluşan 42 kişilik bir ekibi Ukrayna'ya gönderen Uluslararası Ceza Mahkemesi savcısı Kerim Han, mahkemenin soruşturmaları desteklemek amacıyla "Kiev'de büro açmak için çalıştığını" bildirdi.

Ukrayna Başsavcısı Venediktova, tüm olası savaş suçlarının soruşturulmasında Ukrayna'ya verilen uluslararası desteğin hayati önem taşıdığını kaydetti.

Venediktova, "Her kanıtı doğru biçimde toplamalı ve saklamalıyız. Her türlü mahkemede kabul edilebilir deliller olmalı" dedi.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG