Erişilebilirlik

Ukrayna Çok Sayıda Rus İHA'sını Vurdu


Rusya, Ukrayna'nın başkenti Kiev'e yılın ilk günlerinde insansız hava araçlarıyla saldırılar düzenlendi
Rusya, Ukrayna'nın başkenti Kiev'e yılın ilk günlerinde insansız hava araçlarıyla saldırılar düzenlendi

2023'e savaşla giren Ukrayna'da, Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski dün gece yaptığı açıklamada, Ukrayna güçlerinin yılın ilk gecesinde Rusya tarafından ateşlenen 45 İran yapımı “Şahid” insansız hava aracını düşürdüğünü söyledi.

Ukrayna kentleri yeni yıla Rus füze saldırıları eşliğinde girdi. Rusya ilk kez üst üstü üçüncü gece de saldırılarını sürdürdü. Bunun genellikle saldırılarının arasına bir hafta koyan Rusya'nın saldırı taktiğinde değişikliğe işaret ettiği belirtiliyor.

Kiev Valisi Oleksi Kuleba, "Bölgede ve başkentte çok gürültü var, dün gece drone saldırıları oldu" dedi. Kiev Belediye Başkanı Vitali Kilitşko da, saldırıların bazı elektrik ve ısıtma sistemlerini devre dışı bıraktığını kaydetti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, halkı askerlere ve birbirlerine destek oldukları için kutladı.

Zelenski, "Dronlar, füzeler ve diğer hiçbir şeyin onlara faydası olmayacak. Çünkü biz birlik içindeyiz, onları birleştiren tek şey ise korku" dedi.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı 63 Rus askerinin, Rusya'nın kontrolundaki Donetsk bölgesinde yer alan Makiyivka kentinde Ukrayna'nın düzenlediği hava saldırısında hayatlarını kaybettiklerini bildirdi. İnternette yayınlanan görüntülerde bir binanın enkaz haline geldiği ve dumanlar çıktığı görüldü.

Rus yetkili Daniil Bezsonov, binada büyük bir patlama olduğunu ve ABD yapımı roketlerin Rus askerleri tarafından kullanılan binayı yeni yıla girildiği dakikalarda vurduğunu bildirdi.

Rusya’dan Yeni Yılın İlk Gününde de Ukrayna’ya Saldırılar
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

"Yaşasın Ukrayna" sesleri

Yabancı haber ajansları yılın ilk gününde başkent Kiev’de sirenler çalarken, şehrin sakinlerinin balkonlara çıkarak “Yaşasın Ukrayna! Yaşasın kahramanlar” diye bağırdıklarını aktardı.

2022’in son günlerinde hem Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, hem de Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin mücadelelerinin süreceği mesajını verdi.

ABD'nin Ukrayna Büyükelçisi Bridget Brink Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Rusya yeni yılın ilk saatlerinde Ukrayna'ya soğukkanlı ve korkakça saldırdı. Ancak Putin hala Ukraynalıların demirden yapıldığını anlamış görünmüyor” ifadelerini kullandı.

Batı'dan 2023'te de Ukrayna'ya destek mesajı

Rusya, 2022’in son aylarında da Ukrayna’nın özellikle altyapısını hedef alan ve birçok şehrin elektriksiz ver susuz kalmasına neden olan saldırılar düzenledi.

Kış koşullarının da etkisiyle, savaşın çıkmaza girdiği basına yansıyor.

Batılı liderler yeni yılda da Ukrayna'ya desteklerini sürdüreceklerine dair söz verirken, ABD Başkanı Joe Biden kısa süre önce Zelenski'yi Washington'da ağırlamış ve Ukraynalı lider Kongre'de bir konuşma yapmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da yeni yıl arifesinde yaptığı konuşmada, "Yeni başlayan yılda, her zaman yanınızda olacağız" dedi.

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG