Erişilebilirlik

Ukrayna'da bir Rus gazeteci hayatını kaybetti bir gazeteci de yaralandı


Misket bombası
Misket bombası

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna’da Rus bir savaş muhabirinin misket bombalı saldırıda hayatını kaybettiği belirtildi. Saldırıda 3 kişinin yaralandığı açıklandı.

Yine bir başka saldırıda da Alman Deutsche Welle kanalının muhabirlerinden biri Yevgeny Shilko yaralandı. Gazetecinin hayati tehlikesinin bulunmadığı açıklandı. Bir Ukraynalı askerin de öldüğü bu saldırıyı da Rusya’nın düzenlediği ve bu saldırıda da misket bombasını Rusya’nın kullandığı belirtiliyor.

Hayatını kaybeden Rus gazetecinin Rus devlet haber ajansı RIA için çalışan Rostislav Zhuravlev olduğu açıklandı. Rusya Savunma Bakanlığı gazetecinin görev yaptığı Zaporijya bölgesine Ukrayna’nın düzenlediği saldırı sonrası bölgedeki 3 Rus gazetecinin de tahliye edildiğini duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova olayı terör olayı olarak nitelendirdi ve gazetecilerin olduğu alanın kasten hedef alındığını iddia etti.
Zakharova açıklamasında “Rus gazeteciye karşı yapılan bu vahşi saldırıdan sorumlu olanlar hak ettikleri cezayı alacaklar. Bu olayın tüm sorumluluğu misket bombalarını Kiev yönetimine verenler tarafından da paylaşılacaktır” dedi.

Ukrayna, olayla ilgili şu ana kadar herhangi bir açıklama ya da değerlendirmede bulunmadı.

Misket bombalarının bir süre önce Ukrayna’ya verilmesi Rusya’nın ciddi tepkisine neden olmuştu. Ukrayna’ya misket bombası temin eden ABD yönetimi Ukrayna’nın bu bombaları uygun alan ve hedeflerde kullandığını açıklamıştı.

Misket bombaları yaydıkları şarapnel parçaları nedeniyle siviller açısından da ciddi tehlike oluşturduğu gerekçesiyle pek çok ülke tarafından yasaklanmış durumda.

Ancak Reuters haber ajansı Cumartesi günü meydana gelen olaylarda bu bombaların kullanıldığını henüz doğrulatamadığını duyurdu.

Forum

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG