Erişilebilirlik

Ukrayna dört köyü geri aldığını açıkladı


İnternette yayınlanan bir görüntüde, Ukrayna askerleri ülkenin doğusundaki Donetsk bölgesinde bulunan Storozheve köyünde Ukrayna bayrağını dalgalandırdığı görülüyor
İnternette yayınlanan bir görüntüde, Ukrayna askerleri ülkenin doğusundaki Donetsk bölgesinde bulunan Storozheve köyünde Ukrayna bayrağını dalgalandırdığı görülüyor

Ukrayna ordusu, Rus güçlerine karşı başlattığı saldırı sonucunda ülkenin güney doğusundaki dört köyü geri aldığını açıkladı.

İnternette yayınlanan bir görüntüde, Ukrayna askerleri ülkenin doğusundaki Donetsk bölgesinde bulunan Storozheve köyünde Ukrayna bayrağı dalgalandırıyor ve Ukrayna Savunma Bakanı askerlere köyü geri aldıkları için teşekkür ediyor.

Ukrayna ordusu dün yaptığı açıklamada ise, ülkenin güçlerinin yine Donetsk bölgesi yakınlarındaki, Blahodatne, Neskuchne ve Makarivka köylerini Rus güçlerinden kurtardığını açıkladı. Storozheve köyü ise, Blahodatne'nin bitişiğinde yer alıyor.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı düzenli çatışma güncellemelerinde son 24 saat içinde Donetsk bölgesindeki Bakhmut, Avdivka ve Maryinka ile Luhansk bölgesindeki Bilohorivka yakınlarında 25 çatışma yaşandığını açıkladı.

Doğu cephesi komutanlığı sözcüsü Serhiy Cherevatyi, Bakhmut çevresinde karşı saldırının devam ettiğini ve Rus güçlerinin 700 metre geri püskürtüldüğünü kaydetti.

"Karşı taaruz başladı"

Ukrayna birliklerinin geçen haftadan bu yana Rus birliklerine yönelik saldırılarını özellikle ülkenin güneyinde ve doğusunda arttırdığı basına yansıyordu. Kiev'in, Rusya'nın Ukrayna'da ele geçirdiği toprakları geri almak için uzun zamandır karşı saldırı hazırlığında olduğu tahmin ediliyordu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski önceki gece yaptığı açıklamada, Rusya'ya yönelik karşı saldırı başlattıklarını doğrulamıştı. Zelenski, “Karşı saldırı ve savunma eylemleri gerçekleşiyor” demiş, ancak karşı taarruzun hangi aşamada olduğu hakkında detay vermeyeceğini söylemişti.

Ukrayna ordusunun geri aldığını iddia ettiği dört köye dair ise Moskova'dan henüz bir açıklama gelmedi.

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG