Erişilebilirlik

Ukrayna işgalinin 2. yıldönümü öncesi ABD, Navalni'nin ölümü nedeniyle Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulayacak


ABD Başkanı Biden, Rus muhalif lider Navalni’nin ölümü ve iki yıldır devam eden Ukrayna savaşı nedeniyle 23 Şubat’ta Moskova'ya karşı büyük bir yaptırım paketi açıklayacağını söyledi.
ABD Başkanı Biden, Rus muhalif lider Navalni’nin ölümü ve iki yıldır devam eden Ukrayna savaşı nedeniyle 23 Şubat’ta Moskova'ya karşı büyük bir yaptırım paketi açıklayacağını söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, muhalif lider Aleksey Navalni’nin ölümü ve iki yıldır devam eden Ukrayna savaşı nedeniyle 23 Şubat Cuma günü Rusya'ya karşı büyük bir yaptırım paketi açıklayacağını söyledi.

California gezisine çıkmadan önce gazetecilere konuşan Biden, ayrıntı vermedi; ancak Cuma günü paket hakkında daha fazla bilgi paylaşacağını söyledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby de, yaptırımlar hakkında ayrıntı vermedi; ancak paketin "Rus rejimini ve Putin’i Navalni'nin başına gelenlerden ve Ukrayna'daki savaş boyunca yaptıklarından sorumlu tutacağını" söyledi.

Telekonferansta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kirby, Navalni'nin geçen Cuma günü Kuzey Kutbu'ndaki cezaevinde nasıl öldüğü konusunda ABD’nin Rusya’ya "tam şeffaflık" için baskı yaptığını söyledi.

Kirby, "Rus hükümeti dünyaya hangi hikayeyi anlatmaya karar verirse versin, Putin ve hükümetinin, Navalni'nin ölümünden sorumlu olduğu açık" dedi.

Moskova'daki ABD Büyükelçiliği’nin Navalni'nin ölümüyle ilgili daha fazla bilgi edinmeye çalıştığını belirten Kirby, "Ancak Ruslar’ın ölümle ilgili söyleyeceklerine güven duyabileceğiniz bir noktaya ulaşmak zor" diye konuştu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise yaptırımların, Rusya'nın savaş makinesine, saldırganlığına ve baskısına güç veren Rus savunmasının, sanayi altyapısının ve Rus ekonomisinin gelir kaynaklarını hedef aldığını söyledi.

Sullivan, "Bu yaptırımlar, son iki yıl boyunca müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte oluşturmaya çalıştığımız önemli bir yaptırım çerçevesine eklenecek" dedi.

Rusya’ya uygulanacak yeni yaptırımlar ABD Dışişleri Bakanlığı’nın basın brifinginde de gündeme geldi. Bakanlık Sözcüsü Matthew Miller, yaptırımların neden Cuma günü açıklanacağı sorusuna, “bu tür paketlerin hazırlanmasının vakit aldığı” yanıtını verdi.

ABD, Rusya'nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgale başlamasıyla ilgili olarak birçok kapsamlı yaptırım açıklamış durumda. Bu yaptırımlara da dikkat çeken Miller, “Cuma günü konu hakkında başka söyleyeceklerimiz olacak” dedi.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG