Erişilebilirlik

Ukrayna Rusya'nın hipersonik füzelerini vurduğunu açıkladı


Kinzhal hipersonik füzesi
Kinzhal hipersonik füzesi

Ukrayna, Rusya’ya ait hipersonik Kinzhal füzelerini düşürdüğünü açıkladı. Yapılan açıklamada bir gece de 6 hipersonik füze düşürüldüğü açıklandı. Bu Ukrayna’nın ikinci kez bir hipersonik füze düşürme açıklaması oldu.
Kinzhal füzelerinin sesten 10 kat daha hızlı gittiği biliniyor.

Rusya’nın bir gecede 18 Kinzhal füzesi fırlattığı Ukrayna hava savunma sistemlerinin de bu füzelerden 6’sını havada imha ettiği belirtiliyor. Füzelerin başkent Kiev üzerinde vurulmasının ardından füze parçalarının şehrin değişik noktalarına düştüğü ifade ediliyor. Yetkililer füze parçalarının düştüğü noktalarda 3 kişinin yaralandığını açıkladı.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zaluzhnyi yaptığı açıklamada füzelerin vurulduğunu söylerken Rusya tarafından henüz Ukrayna’nın bu açıklamasına bir yanıt gelmedi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Rusya’nın tek gecede 6 Kinzhal füzesi, 9 Kalibr füzesi ve 3 de İskender füzesi fırlattığını söyledi.

Bu ayın başlarında da Ukrayna başkent Kiev üzerinde bir Kinzhal füzesini havada vurduğunu iddia etmişti. Füzenin ABD tarafından bölgeye gönderilen Patriot Hava Savunma Sistemi tarafından vurulduğu açıklanmıştı.

Bunun öncesinde Patriot’ların sesten 10 kat hızlı bu füzeleri vurup vuramayacağı konusunda soru işaretleri vardı. Ancak bir gecede 6 füzenin birden Patriotlar tarafından vurulmasının sistemin güvenilirliği açısından önemli olduğuna dikkat çekiliyor.

Sesten 10 kat hızlı hareket eden Rusya’nın Kinzhal hipersonik füzelerine nükleer başlık ya da savaş başlığı takılabiliyor ve bu füzeler 2 bin km mesafe kat edebiliyor.

Ukrayna ayrıca bu ay içerisinde Rusya tarafından yapılan insansız hava araçlı saldırıları da bertaraf ettiğini ve 8 insansız hava aracını düşürdüğünü açıklamıştı.

Ukrayna ordusu geride bıraktığımız hafta, Kasım ayından bu yana da cephede en fazla ilerlemesini sağlamış ve çatışmaların sert şekilde sürdüğü Bakhmut’ta birkaç kilometrelik ilerleme sağladığını açıklamıştı.

Ukrayna’nın havaların ısınmasıyla birlikte güçlü bir savunma başlatmasına dair beklentiler bulunuyor. Uzmanlar büyük bir hazırlıkla yapılması beklenen Ukrayna’nın güçlü savunma atağının savaşı yeni bir safhaya taşımasını beklediklerini dile getiriyorlar.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG