Erişilebilirlik

Ukrayna ve Rusya'dan Zaporijya nükleer tesisine olası saldırıya ilişkin karşılıklı suçlamalar


Avrupa'nın en büyük nükleer enerji santralı Zaporijya, dünyanın da en büyük nükleer santralları arasında.
Avrupa'nın en büyük nükleer enerji santralı Zaporijya, dünyanın da en büyük nükleer santralları arasında.

Kiev ve Moskova, Ukrayna'nın güneydoğusunda bulunan ve Rus askerlerinin işgali altında olan Avrupa'nın en büyük nükleer enerji santralı Zaporijya'ya, saldırı planları olduğu konusunda birbirine suçlamalar yöneltti. Ancak ne Rusya ne de Ukrayna bu iddialarını destekleyecek kanıtlar sundu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, istihbarat raporlarına atıfta bulunarak, Rus askerlerinin Zaporijya nükleer tesisinin “birkaç reaktörün çatısına patlayıcı benzeri cisimler” yerleştirdiğini söyledi.

Zelenski, cisimlerin bir saldırı simülasyonu oluşturmada kullanılabileceğini söyleyerek Rusya'nın santrala saldırarak, sorumluluğu Ukrayna'ya yükleyebileceğini ima etti.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada da Zaporijya’nın üçüncü ve dördüncü reaktörlerinin dış çatısına “yabancı cisimler” yerleştirildiği kaydedildi.

Açıklamada, “Cisimlerin infilak etmesi reaktörlere zarar vermese de Ukrayna'dan topçu saldırısı düzenlendiği şeklinde bir manzara oluşturabilir” denildi.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ise Zaporijya santralında Ukrayna ordusunun “yıkıcı” bir kışkırtma eylemi olasılığını gündeme getirdi. Santralın altı reaktörü devre dışı bırakılmış durumda.
Peskov, bir gazetecinin sorusuna, “Durum oldukça gergin. Kiev rejimi tarafından sabotaj düzenlenmesi tehdidi söz konusu. Bunun sonuçları yıkıcı olur” dedi ve Kremlin'in iddia edilen Ukrayna tehdidine karşı “tüm önlemleri” aldığını söyledi.

Peskov bu açıklamayı, Rus devlet nükleer enerji şirketi Rosenergoatom'un danışmanlarından Renat Karchaa'nın, Zelenski'nin bir patlama simulasyonu planlandığı şeklindeki iddialarının “temelsiz” olduğunu dile getirmesinin ardından yaptı.
Karchaa, “Santralda patlatıcıya neden ihtiyacımız olsun? Bu saçmalık, Zaporijya çevrisindeki gerilimi sürdürmeyi amaçlıyor” demişti.

Rus medyası dün, Karchaa'nın, Ukrayna ordusunun santrala bugün erken saatlerde nükleer atık içerikli cephaneyle saldırmayı planladığını söylediğini yansıtmıştı. Ancak bugün öğleden sonra saatleri itibarıyla böyle bir saldırı düzenlenmedi.

Ukrayna, iç istihbarat raporlarına dayanarak, aylardır Rusya'nın Zaporijya nükleer santralından kasten radyasyon yayma planı yaptığı uyarısında bulunuyor.

Ukraynalı yetkililer, Kiev'in Zaporijya bölgesi civarında devam eden karşı saldırısını engellemeye çalışmak için Moskova'nın santralı sabote edebileceğini iddia etmişti.

Rusya, Zaporijya nükleer santralını savaşın ilk döneminde işgal etmişti. Son bir yıldır hem Rusya hem de Ukrayna birbirini santralı top ateşine tutmakla suçluyor.

Uydu şirketi Maxar Technologies'e ait bu fotoğraf, Ukrayna'nın güneyinde bulunan Zaporijya nükleer santralını gösteriyor.
Uydu şirketi Maxar Technologies'e ait bu fotoğraf, Ukrayna'nın güneyinde bulunan Zaporijya nükleer santralını gösteriyor.


Kremlin'den Çin Cumhurbaşkanı Xi'nin Putin'i nükleer silahlar konusunda uyardığı haberine tepki

Kremlin, Financial Times gazetesinde çıkan ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'i Ukrayna'ya karşı nükleer silah kullanmaması konusunda bizzat uyardığı şeklindeki haberi “kurgu” olarak tanımladı.

Adını açıklamadığı Batılı ve Çinli yetkililerin sözlerine yer veren Financial Times, Xi'nin Putin'i Mart ayındaki yüz yüze yapılan toplantıda Ukrayna'ya karşı nükleer silah kullanmaması konusunda uyardığını yazmıştı.

Kremlin Sözcüsü Peskov, Financial Times'ın haberini doğrulayıp doğrulayamayacağına ilişkin bir soruya, “Hayır, doğrulayamam” yanıtını verdi.

Peskov, iki ülkenin de görüşmelerin içeriğine ilişkin ayrıntılı açıklamalar yaptıklarını söyledi ve “Müzakerelerin özü, yapılan açıklamalardan sonraki belgelerde açıkça yazıldı, bunlar birçok bilgi içeriyor. Onun dışındaki her şey kurgudur” dedi.

FT'nin Kremlin'e yakın kişilere dayandırdığı haberine göre Putin, taktik nükleer silahların kullanılmasının Rusya'ya Ukrayna'da avantaj sağlamayacağına kendi başına karar verdi.

Gazete ayrıca bu kişilerin, nükleer bir saldırının Putin'in Rusya'ya ait olduğunu iddia ettiği bölgeleri radyasyonlu bir çöplüğe dönüştürebileceğini ve güçlerinin ilerlemesine çok az yardımcı olabileceğini söylediklerini aktardı.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG