Erişilebilirlik

Ukrayna’ya Danimarka ve Hollanda’dan F-16’lar gidiyor


Washington’daki NATO zirvesi sırasında Danimarka ve Hollanda hükümetlerinin Ukrayna’ya Amerikan yapımı F-16’ları Ukrayna’ya bağışlama sürecinde olduğu açıklandı.  Hava savunmasının güçlendirilmesi Rusya işgali altında savaşan Ukrayna için hayati önem taşıyor. 
Washington’daki NATO zirvesi sırasında Danimarka ve Hollanda hükümetlerinin Ukrayna’ya Amerikan yapımı F-16’ları Ukrayna’ya bağışlama sürecinde olduğu açıklandı.  Hava savunmasının güçlendirilmesi Rusya işgali altında savaşan Ukrayna için hayati önem taşıyor. 

Washington’da yapılan NATO zirvesi sırasında Danimarka ve Hollanda hükümetlerinin Ukrayna’ya Amerikan yapımı F-16’ları Ukrayna’ya bağışlama sürecinde olduğu açıklandı.

NATO Zirvesi kapsamında düzenlenen bir etkinlikte konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, F-16’ların ”bu yaz Ukrayna semalarında uçacağını” söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Hollanda Başbakanı Dick Schoof ve Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen’in yaptığı ve Beyaz Saray tarafından paylaşılan ortak açıklamada, F-16’ların transfer sürecinin başladığı ve Ukrayna’nın uçakları bu yazdan itibaren kullanabileceği belirtildi.

Bu liderler aynı zamanda Kiev’e F-16 savaş uçaklarının sağlanması için oluşturulan Ukrayna için Hava Kuvveti Kabiliyeti’ne öncülük eden liderler.

Açıklamada operasyonel güvenlik sebebiyle daha fazla ayrıntı verilemeyeceği kaydedildi.

Belçika ve Norveç de Ukrayna’ya savaş uçağı sağlama kararı aldı. Ukrayna’ya gönderilecek F-16’lar için silah, bakım ve pilotlara eğitim de sağlanacak.

Norveç en az 6 adet F-16 gönderecek

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store Ukrayna’ya en az altı adet F-16 savaş uçağı bağışlayacaklarını belirtti.

Norveç Ukrayna'ya 300 milyon dolarlık F-16 mühimmatı da sağlayacak.

Hollanda ve Danimarka’nın öncülüğünde müttefik hükümetler Ukraynalı pilot, teknisyen ve destek personelini eğitmeye geçen yıl başlamıştı.

İlk grup Ukraynalı pilotlar bu yıl Mayıs ayında Arizona’daki askeri üste eğitimlerini tamamlamıştı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski sosyal medyadan yaptığı paylaşımda ABD, Danimarka ve Hollanda'ya F-16 sağlayarak Ukrayna'nın hava kuvvetlerini güçlendirdikleri için teşekkür etti.

Ukrayna ve müttefik ülkeler arasında ikili güvenlik anlaşmaları

Ukrayna NATO zirvesi sırasında Lüksemburg ile de ikili güvenlik anlaşması imzaladı.

Bu anlaşma ile birlikte Ukrayna’nın müttefiklerle imzaladığı güvenlik anlaşmalarının sayısı 22’ye yükseldi.

"Ukrayna geri dönülmez NATO üyeliği yolunda"

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Ukrayna'nın geri dönülmez NATO üyeliği yolunda olduğunu söyledi.

Reuters'a konuşan Avrupalı bir yetkiliye göre, NATO'ya üye 32 ülkenin ortak bildirgede Ukrayna konusunda "geri dönülmez taahhüdün" altını çizmesi bekleniyor.

Bu durumda ABD ve müttefikleri Ukrayna'nın Rusya ile savaş sona erdiğinde ittifaka üye olabileceği yönündeki güvenceleri güçlendirmiş oluyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ülkesinin NATO'ya üye olabileceğine ilişkin sağlam bir güvence talep etmişti.

Zirvede Ukrayna'ya resmi NATO üyeliği daveti değilse de "NATO üyeliğine uzanan bir köprü" sunulması bekleniyor.

Rusya'dan tepki

Rusya'da devletin kontrolündeki haber ajansı TASS'ın aktardığına göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, Ukrayna'ya F-16 gönderilmesi planlarının "ABD'nin Rusya ile savaşan bir savaş çetesine liderlik ettiğini gösterdiğini" iddia etti.

Hava savunmasının güçlendirilmesi Rusya işgali altında savaşan Ukrayna için hayati önem taşıyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski geçen hafta Ukrayna'nın hava savunma kapasitesini yaz boyunca iki katına çıkarmak istediğini ve en az yedi adet ilave Patriot sistemine ihtiyacı olduğunu söylemişti.

NATO üyeleri, Ukrayna'ya beş adet ilave Patriot ve başka stratejik hava savunma sistemlerinin teslim edildiğini duyurmuştu.

Forum

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG