Erişilebilirlik

Ukrayna’dan 3 Tahıl Gemisi Daha Yola Çıktı


Milli Savunma Bakanlığı, mısır taşıyan üç yük gemisinin Ukrayna’dan hareket ettiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Ukrayna'dan İrlanda'ya gidecek olan ve 33 bin ton mısır taşıyan Panama bayraklı “Navıstar” isimli gemi Odessa Limanı'ndan hareket etti. Gemi İstanbul'un kuzeyinde Müşterek Koordinasyon Merkezi (MKM) tarafından denetlenecek.

13 bin ton mısır taşıyan ikinci gemi de Ukrayna'dan İngiltere'ye gitmek üzere Çernomorsk Limanı'ndan hareket etti. Malta bayraklı “Rojen” isimli geminin seyri de MKM tarafından takip ediliyor.

Ukrayna'nın Çernomorsk Limanı'nda bekleyen “Polarnet” isimli Türk bayraklı gemi ise Karasu'ya gelmek üzere hareket etti. 12 bin ton mısır taşıyan gemi Karasu'ya varmadan önce İstanbul'un kuzeyinde Müşterek Denetleme Timi tarafından denetime tabi tutulacak.

Bu arada Ukrayna'nın Çernomorsk Limanı'ndan tahıl almaya gitmek üzere İstanbul'un kuzeyindeki demir yerinde bulunan Barbados bandıralı “Fulmar S” isimli boş geminin de Müşterek Koordinasyon Merkezi timi tarafından bu sabah denetimine başlandı.

Rusya-Ukrayna savaşının ardından Ukrayna’dan yapılan tahıl ihracatı durmuş, savaş gıda krizine neden olmuştu.

İstanbul’da 22 Temmuz’da imzalanan ‘‘Ortak Tahıl Koridoru’’ anlaşmasıyla Ukrayna’dan yapılan tahıl ihracatının yeniden başlaması hedeflendi.

Anlaşma kapsamında önceki gün, Ukrayna’dan hareket eden ilk kuru yük gemisi İstanbul açıklarına geldi. Karadeniz limanlarından çıkan ilk gemi olan “Razoni”de MKM tarafından yapılan denetimin ardından gemi önceki gün Lübnan’a doğru hareket etmişti.

MKM’de Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler yetkilileri bulunuyor.

Dünyanın beş büyük tahıl ihracatçı ülkesinden biri olan Ukrayna’nın 2021 yılına ait tahıl hasadının 20 milyon tonu ihraç edilmeyi bekliyor.

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG