Erişilebilirlik

Ukraynalı Ayrılıkçılar Referandumda Kararlı


Ukraynalı Ayrılıkçılar Referandumda Kararlı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin Moskova yanlısı ayrılıkçılara, Pazar günü yapılacak referandumu erteleme çağrısı yaptı. Putin’in çağrısı Amerika’da Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar uygulanıp uygulanmaması gerektiği tartışmaları sürerken geldi

Oy pusulaları basılıyor. Doğudaki ayrılıkçılar Pazar günü Ukrayna’dan ayrılmak için referandum yapmaya hazırlanıyor.

Ancak Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, strateji değişikliği anlamına gelebilecek bir çıkışla, referandumun ertelenmesi gerektiğini söyledi: “Ukrayna’nın güneydoğusunu temsil eden liderlere, ülkenin federatif yapıya dönmesini isteyenlere, Mayıs 11’de yapılacak referandumu erteleme çağrısı yapıyoruz.”

Putin’in sözleri Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry’nin referandumu “düzmece” olarak değerlendirmesini izledi: “Ukrayna’nın bölünmesini sürdürme girişimi olarak gördüğümüz bu referandumu reddediyoruz. Gerginliği azaltma çalışmaları sürerken bu yola girmenin daha büyük sorunlara neden olacağını düşünüyoruz.”

Washington şimdiden onlarca Rus yetkili ve işadamına yaptırım kararı aldı.

Ancak Amerikalı bazı siyasetçiler, bunu yetersiz görüyor. Bunlardan biri de Cumhuriyetçi Senatör Bob Corker: “Bize gülüyorlar. Bunun Rusya’nın eylemleri üzerinde hiçbir etkisi yok. Aslına bakarsanız bence ters etki yapıyor çünkü bunlar olsa olsa küçük can sıkıntıları yaratır.”

Demokrat Senatör Robert Menendez de daha sert yaptırımlar istiyor: “Yaptırımların gücüne inanıyorum, çünkü diplomaside etkili bir yöntem olduklarını düşünüyorum. İster İran için olsun, ister Moskova’yı dünyanın en büyük milyarderler kenti haline getiren düzene karşı olsun yaptırımlar bence iyi sonuç verebilir.”

Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland da şimdiye kadar uygulanan yaptırımları savunuyor: “Rus ekonomisi şimdiden bu saldırganlık modelinin daha büyük bir Rusya’ya değil, batmış bir Rusya’ya doğru gittiğini gösteriyor.”

Yıl başından bu yana Rusya’dan 50 milyar dolarlık sermaye çıkışı oldu.

Washington, Rusya’nın müdahalesinin Ukrayna’da 25 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine engel oluşturmasından korkuyor.

Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki şu uyarıda bulundu:

“Rusya bir sonraki adımında Kırım’daki yasadışı işgaline benzer bir hareketi doğu ya da güney Ukrayna’da gerçekleştirir ve güçlerini ülkeye sokarsa ağır Amerikan ve Avrupa Birliği yaptırımlarıyla karşı karşıla kalır.”

Ukrayna ordusu silahlı ayaklanmacılara karşı askeri operasyonlarını sürdürüyor.

Doğu kentlerinde ve güneydeki Odessa’daki şiddet olayları, taraflar arasındaki kutuplaştırmayı ve huzursuzluğu daha da arttırdı.
XS
SM
MD
LG