Erişilebilirlik

Ukrayna Sandık Başında


Ukrayna’da gerçekleştirilen kritik cumhurbaşkanlığı seçimleri için Kiev ve çevresindeki Batı bölgelerindeki sandıklarda katılım yoğun ancak ülkenin doğusu için aynı şeyi söylemek zor

Ukrayna’da gerçekleştirilen kritik cumhurbaşkanlığı seçimleri için Kiev ve çevresindeki Batı bölgelerindeki sandıklarda katılım yoğun ancak ülkenin doğusu için aynı şeyi söylemek zor.

Rusya yanlısı silahlı ayrılıkçı milislerin engeli nedeniyle Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’la birlikte Donetsk ve Luhansk gibi bölgelerde oy kullanılamadı. Böylece ülkede oyların yüzde 15’i kullanılmamış oldu. Oy kullanma işlemleri, Ukrayna’nın diğer bölgelerinde sorunsuz devam etti.

Geçici Başbakan Arseniy Yatsenyuk, “dışarıdan destek alan haydutların” seçimi baltalamasına Ukrayna halkının izin vermeyeceğini söyledi. Yatsenyuk, Moskova’dan destek alan Rusya yanlısı ayrılıkçılara dikkati çekti.

Arseniy Yatsenyuk, Ukrayna halkının “özgürlük, refah ve Avrupalı geleceğin” bedelini “canlarıyla ödediğini”, bundan dolayı Ukraynalılar’ın sandık başına gitmesinin önemli olduğunu belirtti.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, cuma günkü açıklamasında Ukrayna’daki cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına saygı duyacaklarını bildirmişti. Putin bununla birlikte Ukrayna’nın yeni cumhurbaşkanının ayrılıkçılara karşı başlatılan askeri operasyonları durdurmasını da umduğunu açıkladı.

Ukrayna’da yaşananlar, Soğuk Savaş’tan bu yana Sovyetler Birliği’nin mirasçısı Rusya ve Batı arasındaki en sert krize yol açtı. Seçimin tansiyonları düşürüp düşürmeyeceğiyse bilinmiyor.

Uluslararası haber ajanslarına konuşan Putin, Ukrayna krizinin yeni bir soğuk savaş yaratmasını beklemediğini söyledi.

Seçimler, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nden ayrılmasından bu yana Ukrayna’nın en önemli oylaması olacak.

Geçici Cumhurbaşkanı Oleksandr Turçinov, tüm seçmenleri sandık başına gitmeye çağırdı, bunun “ülkenin temellerini sağlamlaştıracağını” savundu. Bununla birlikte bazı kentleri ele geçiren Rusya yanlısı ayrılıkçıların seçimleri boykot etme tehlikesi bulunuyor.

Ukrayna’da cumhurbaşkanlığı seçimleri için 21 aday yarışıyor. Kamuoyu yoklamaları, ünlü çikolata üreticisi işadamı Petro Poroşenko’nun önde gittiğini gösteriyor. Ancak bu turda yüzde 50’nin üzerinde oyu garantileyemeyeceği tahmin edildiği için seçimin ikinci tura kalmasına kesin gözüyle bakılıyor.
XS
SM
MD
LG