Erişilebilirlik

'Ülkem İçin Mücadeleye Hazırım'


Ukrayna’nın devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, ülkesini terk etmeye zorlandığını, ancak Ukrayna’nın geleceği için mücadeleye hazır olduğunu söyledi.

Rusya’nın Rostov na Donu kentinde bir basın toplantısı düzenleyen Yanukoviç, muhalif grupları Ukrayna’yı terör ve korku ortamı yaratarak ele geçirmeye çalışmakla suçladı. Devrik cumhurbaşkanı geçici yönetimin de meşru olmadığını savundu.

Yanukoviç, iktidarın, “faşist gençler” olarak tanımladığı bir grup azınlık tarafından ele geçirildiğini de kaydetti.

Devrik cumhurbaşkanı, mevcut durumdan muhaliflerle daha önce imzalamış olduğu anlaşmanın yürürlüğe konulmasıyla çıkılabileceği görüşünü de savundu. Anlaşma, bu yıl sonuna doğru erken seçimlere gidilmesini öngörüyordu.

Yanukoviç, başkent Kiev’de çıkan son şiddet olaylarının da soruşturulması gerektiğini sözlerine ekledi. Devrik lider, Kiev sokak ve meydanlarındaki ablukanın kaldırılmasını ve silahlı grupların derhal sokakları terk etmesini istedi.

Devrik cumhurbaşkanı, Ukrayna’da yaşanan gelişmeler nedeniyle halktan özür dilemek istediğini, ülkenin istikrarını korumada yetersiz kaldığını da vurguladı.

Yanukoviç, geçen hafta Kiev’den bilinmeyen bir yere kaçmıştı. Geçici yönetim, göstericilerin öldürülmesine sebebiyet vermekten suçladıkları Yanukoviç hakkında tutuklama kararı çıkarmıştı.
XS
SM
MD
LG