Erişilebilirlik

'Ukrayna'nın Kararı Avrupa İçin Tehlikeli'


Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov
Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Ukrayna'nın NATO'ya katılma girişiminin Batı tarafından körüklendiğini ve bunun Avrupa'nın güvenliği için tehlike yarattığını söyledi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov Ukrayna’nın NATO üyeliği girişimin Avrupa için tehdit oluşturduğu belirtirken Batı’nın bu girişimi Rusya ile Ukrayna arasında çatışmayı körüklemek için kullandığını önesürdü.

Devlet televizyonunda konuşan Ukrayna’nın NATO’ya katılma çabalarının sadece bu konuda bölünmüş olan Ukrayna halkı için Avrupa’nın güvenliği için de tehlikeli olduğunu söyledi.

Ukrayna Parlamentosu, Salı günü Kiev’in bağlantısız ülke statüsünü iptal eden bir önergeyi büyük çoğunlukla onaylamıştı. Önerge, Ukrayna’ya NATO üyesi olma hedefi doğrultusunda bir adım olarak görülüyor.

Eski Kiev hükümeti, 2010’ da Rusya’nın baskısıyla bağlantısızlık statüsü getiren bir yasayı parlamentodan geçirmişti. Rusya bu şekilde Kiev’in herhangi bir ülke ya da bir örgütle müttefik olmasının önünü kapatmıştı.

Lavrov’dan bir gün önce Rusya Savunma Bakan yardımcısı Anatoly Kyiv ,Ukrayna parlamentosunun aldığı karar NATO üyeliğiyle sonuçlanırsa Moskova’nın buna karşılık vereceğini ve NATO ile tüm ilişkisini keseceğini açıkladı.
Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko,Rusya destekli ayrılıkçı milislere karşı savaşırken ülkesinin NATO’ya üye olarak Batı ile ittifak kurmak istediğini söylüyor.

Rusya destekli Ukrayna Cumhurbaşkanının devrilmesi ve Batı yanlısı yeni Cumhurbaşkanının seçilmesinden sonra, Ukrayna ile Rusya arasındaki ilişkiler gittikçe kötüleşti.
Ukrayna ve Batılı liderlerRusya’yı doğu Ukrayna’daki ayrılıkçı isyancılara ekonomik ve askeri destek vermekle suçluyorlar. Rusya suçlamaları kabul etmiyor.

Öteyandan Ukrayna, Rusya, Rusya yanlısı isyancılar ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği örgütü temsilcileri ararasındaki barış görüşmeleri bir anlaşma olmadan sora erdi

Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk’te başlayan görüşmelerde ağır silahların çekilmesi, esir takası ve doğu Ukrayna’ya insani yardım sevki konuları da ele alındı ancak sadece 499 kişilik esir takası üzerinde anlaşma sağlandı.

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG