Erişilebilirlik

Uluslararası Af Örgütü'nden İsrail'e Suçlama


Uluslararası Af Örgütü yayınladığı son raporla, İsrail’i Filistinliler'e karşı sistematik ayrımcılık, mülksüzleştirme ve dışlama politikası uygulamakla suçladı. Raporda söz konusu uygulamalar "insanlığa karşı suç" olarak nitelendi.

Merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Af Örgütü, yapılan araştırmalar sonucu konuya ilişkin 211 sayfalık bir rapor yayınladı. Raporda, İsrail’in Filisitinliler'e ait mülklere el koyması, yasadışı ölümler, zorla yerinden edilme gibi olaylar belgelendi.

İsrail ise bir yıl içerisinde ikinci kez benzer bir raporun hazırlanmasını, nefret gruplarının yalanlarının pekiştirilmesi ve Yahudi düşmanlığını körüklemek girişimi olarak değerlendirdiğini açıkladı. İsrail, Uluslararası Af Örgütü’nü İsrail’i gayrimeşru göstermek ve şeytanlaştırmaya çalışmakla suçladı. Filistin ise raporu memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, raporlar ilgili olarak yaptığı açıklamada, “İsrail mükemmel değil, ancak uluslararası hukuka bağlı, özgür basın ve güçlü bir Anayasa Mahkemesi denetimine açık bir ülkedir. Ancak İsrail eğer bir Yahudi devleti olmasaydı Uluslararası Af Örgütü, böyle bir rapor hazırlamaya girişmeyecekti. Bunu öne sürmekten nefret ediyorum ama öyle” dedi.

Filistin Kurtuluş Örgütü Yönetim Komitesi Üyesi Bassam El-Salhe’yse yaptığı açıklamada raporun İsrail ve Filistin arasında yaşanan gerçek durumu ortaya koyduğu değerlendirmesini yaptı.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG