Erişilebilirlik

Af Örgütü'nden Türkiye'ye Sert Eleştiri


Silopi'de bir kadın tahrip edilen evlerin arasında

Uluslararası Af Örgütü, Türk hükümetinin Güneydoğu’da Kürt militanlara karşı yürüttüğü operasyonların onbinlerce insanın hayatını tehlikeye attığını öne sürdü. Hükümet ve PKK arasındaki iki yıllık ateşkes, Temmuz ayında Güneydoğu’da başlatılan hava ve kara operasyonlarıyla birlikte son bulmuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan operasyonların son PKK teröristi öldürülene kadar süreceğini söylemişti. Ancak Af Örgütü, operasyonların sivil nüfus üzerindeki etkisinin çok ağır olduğunu duyuruyor. Örgütün verilerine göre Temmuz ayından bu yana aralarında çocuk, kadın ve yaşlıların da bulunduğu 150 sivil yaşamını yitirdi.

Uluslararası Af Örgütü’nün raporunda Güneydoğu’daki meskun bölgelerde ağır silah ve keskin nişancı ateşiyle yürütülen askeri operasyonların herhangi bir tehdit unsuru oluşturmayan sıradan sivillerin hayatını tehlikeye attığı yazılı.

Rapor ayrıca bazı güvenlik önlemlerini de “acımasız” ve “keyfi” olarak nitelendiriyor. Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Programı Direktörü John Dalhuisen, “Bazı bölgelerde uygulanan sokağa çıkma yasakları nedeniyle halk bir aydan uzun süredir evlerinde hapsoldu. Kimi mahalleler tamamen kuşatma altında” şeklinde konuştu. Türk yetkililerin operasyonlardan ve sokağa çıkma yasaklarından etkilenen bölgelerde gıda ve diğer temel ihtiyaçların karşılanmasını sağlamakla yükümlü olduğunu belirten John Dalhuisen, bu önlemler alınmadığı takdirde durumun hızla kötüleşebileceği uyarısında bulundu.

Uluslararası toplumun bazı kesimlerinin Türk hükümetinin yürüttüğü operasyonları eleştirme konusunda isteksiz davrandığını bildiren örgüt, bunun nedeninin bu ülkelerin Suriye ve Irak’ta IŞİD’e karşı yürütülen mücadelede kilit önem taşıyan Türkiye’ye karşı cephe almaktan kaçınmak olabileceği öngörüsünde bulundu.

Ancak örgütü Avrupa ve Orta Asya Programı Direktörü John Dalhuisen, bu stratejik kaygıların ciddi insan hakları ihlalleri suçlamalarına gölge düşürmemesi gerektiğini, uluslararası toplumun bu ihlallere sırt çeviremeyeceğini belirtti.

Geçtiğimiz ay da İnsan Hakları Gözlem örgütü Kürt nüfusun yaşadığı bölgelerde orantısız güç kullanımına derhal son vermesi ve operasyonlarda sivil can kayıplarına ilişkin soruşturma açılması çağrısı yapmıştı.

Gözlemcilerin Güneydoğu’da sokağa çıkma yasağı uygulanan yerlere girmesine izin verilmiyor. Bu nedenle yaşanan krizin boyutlarına ilişkin net bir tablo ortaya çıkarılamıyor.

XS
SM
MD
LG