Erişilebilirlik

UNESCO'dan "Venedik Tehdit Altındaki Dünya Mirası Listesi'ne alınsın" tavsiyesi


Uzmanlar Venedik'in Tehdit Altındaki Dünya Mirası listesine alınmasını tavsiye etti.
Uzmanlar Venedik'in Tehdit Altındaki Dünya Mirası listesine alınmasını tavsiye etti.

UNESCO uzmanları Venedik'in ve Venedik lagününün Tehdit Altındaki Dünya Mirası listesine alınmasını tavsiye etti. Uzmanlar İtalya'nın kenti iklim değişikliğinin etkilerinden ve kitle turizminden korumak için yeterli adımları atmadığını öne sürdü.

UNESCO Dünya Mirası Merkezi uzmanları Birleşmiş Milletler kültür dairesinin 1.157 Dünya Mirası alanının durumunu düzenli olarak inceliyor. Eylül'de Riyad'da yapılan bir toplantıda UNESCO üyesi 21 ülkeden oluşan bir komite, 200'den fazla alanı inceleyerek hangilerini UNESCO'nun risk altındaki alanlar listesine alacağına karar verecek.

Uzmanlar bu alanlardan yaklaşık 10'unun UNESCO üyesi ülkeler tarafından listeye alınmasını tavsiye ediyor. Bunların arasında Ukrayna'daki Odessa'nın tarihi merkezi, Mali'deki Timbuktu kasabası ile Suriye, Irak ve Libya'daki birçok alan yer alıyor.

Bu yıl tehlike altındaki dünya mirası listesine alınması tavsiye edilen diğer yerler arasında Ukrayna'nın Kiev ve Lviv kentleri de var.

UNESCO'dan yapılan açıklamada İtalya devleti tarafından önerilen önlemlerin yetersiz olduğu ve ayrıntılı olmadığı belirtildi. Ayrıca İtalya'nın son komite oturumunun yapıldığı 2021'den bu yana kurumla etkili ve sürekli iletişim kurmadığı kaydedildi.

Açıklamada, Venedik'in listeye alınmasının yerel ve ulusal ilgililerin uzun vadeli sorunları ele almakta daha kararlı ve etkili davranmasını sağlamasını umdukları belirtildi.

Venedik Belediyesi’nden bir sözcü ise "UNESCO Dünya Mirası Komitesi'nin bugün yayınlanan önerilerini dikkatle okuyarak hükümetle görüşeceğiz" açıklamasını yaptı.

Kanalları ve kültürel alanlarıyla bilinen Venedik, yıllardır kitle turizminin yükünü çekiyor. 2019 Venedik karnavalı sırasında tek bir günde 193 bin kişi tarihi mekanlara girmişti. Venedik günübirlik ziyaretçilerden para almayı düşünmüştü ancak bu kararı itirazlar nedeniyle ertelendi.

Forum

STÜDYO VOA

Üç ülke Filistin’i resmen tanıdı - 28 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG