Erişilebilirlik

Ünlü Fransız Oyuncu Jeanne Moreau Öldü


Jeanne Moreau’nun hayatını kaybettiği Fransa’da Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklandı. Moreau, 1962 yılında çevirdiği ‘Jules ve Jim’ adlı filmle büyük ün kazanmıştı. Filmin yönetmeni Francois Truffaut’ydu.

Kısık sesiyle de tanınan Jeanne Moreau, dünyaca ünlü yönetmenlerle çalışmış ve hepsinden büyük övgü almıştı. Bu yönetmenler arasında Orson Welles’in yanısıra, Michelangelo Antonioni, Tony Richardson ve Luis Bunel de bulunuyor.

Jeanne Moreau, ’The Graduate’ filmindeki Mrs. Robinson rolünü geri çevirdiği için hep pişmanlık duyduğunu söylemişti. Mike Nichols’un filmi yönetmenine ve oyuncularına ödüller kazandıran ve sinema tarihine geçen bir film olmuştu. Moreau, Cannes Film Festkivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülü aldı, bir de ömür boyu başarıları nedeniyle Oscar’a layık görüldü. 80’li yaşlara kadar film çevirmekten vazgeçmeyen Jeanne Moreau’nun Paris’teki evinde ölü bulunduğu bildiriliyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Jeanne Moreau’nun oyunculuğunu övdü, ölümünün sinema dünyası için büyük bir kayıp olduğunu söyledi.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG