Erişilebilirlik

ABD Genelkurmay Başkanı Ürdün Kralı İle Görüştü


Ürdün Kralı Abdullah, ABD Genelkurmay Başkanı ile görüştü

Ürdün Kralı , Hüsnü Mübarek’in istifasından sonra Ortadoğu’yu ziyaret eden Amerika Genelkurmay Başkanı Amiral Michael Mullen ile görüştü.

Saraydan yapılan kısa açıklamada Kral Abdullah ve Amiral Mullen’ın “ikili işbirliği ve ortak konuları ele aldıkları”belirtildi; başka bilgi verilmedi.

Mullen, Ürdünlü meslekdaşı Korgeneral Meşal El-Zebin ile de görüştü.

Amerika Genelkurmay Başkanı Pazartesi günü İsrail’e geçerek, Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Başbakan Benyamin Netanyahu ve komutanlarla biraraya gelecek.

Pentagon sözcüsü Yüzbaşı John Kirby, Cuma günü Amiral Mullen’in Ürdün ve İsrail’de yapacağı temaslarda ortak güvenlik konularını ele alacağını ve Amerika’nın bu iki yakın müttefikine askeri taahhütlerini yeniden vurgulayacağını açıklamıştı.

Görevinden ayrılan Hüsnü Mübarek Amerika ve İsrail’e yakınlığıyla bilindiğinden; İsrail hükümeti, Kahire’deki yönetim değişikliğinin ulusal güvenliğini nasıl etkileyeceğini merak ediyor.

Amerika Genel Kurmay Başkanı Amiral Mullen’ın, Ürdün ve İsrailli yetkililere, Mısır’daki gelişmelerin iki ülkenin güvenliğini tehdit etmeyeceği yolunda güvence vermesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG