Erişilebilirlik

Ürdün’de Suriyeli Mültecilere Ramazan Sürprizi


Ürdün’de Suriyeli Mültecilere Ramazan Sürprizi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:03 0:00

Ürdün’de Suriyeli mültecilerin kaldığı Zatari Kampı’nda Ramazan bir sürprizle başladı. Kampa elektrik geldi. Aileler sahurda elektrik olduğu için mutlu olduklarını söylese de savaşın başlamasından 4 yıl geçtikten ve 7 ay elektriksizlikten sonra verilen az oranda elektrik yeterli değil.

Ramazan’la birlikte gelen elektrik mültecileri şaşırtmış. Oruç tutanlar bazen geç saatlere kadar ayakta kalıyor. Elektriğin akşam 7’yle sabah 5 arasında verilmesi planlanmış.

Ancak kamptaki elektrik işçileri tam başarıya ulaşamadıklarını söylüyor.

Ebu Ayman, “Elektriğe sahip olanlar rahatladı. Ancak kampın yarısında hala elektrik yok. Ya da 15 dakika, yarım saat, 1 saat geliyor gidiyor. Voltaj düşük. 110 voltu geçmiyor. Sorunu bildirdik ama hiçbir şey yapılmadı” diyor.

Suriye’de 4 yıldan fazla bir süredir devam eden savaşta yüzbinlerce kişi öldü, 11 milyondan fazla kişi evsiz kaldı.

Ürdün’deki Zatari, son derece sistemli bir kamp olsa da buradaki birçok aile elektrik olmadan hayatın asla normale dönmeyeceğini söylüyor.

Nasır Şebat Suriye’de bir bombardımanda bacağını kaybettikten sonra ülkeyi terk etmiş: “Elektrik ve sıcak yüzünden pervane istiyorlar. Pervane dışında başka bir şey de olur ama yok. Gece uyuyoruz ancak bütün gün güneşin altında oturuyoruz. Yapacak hiçbir şey yok.”

Mülteciler kampa elektrik verilememesinden uluslararası yardım kuruluşlarını sorumlu tutuyor.

Ancak Birleşmiş Milletler, dünyadaki mülteci sayısında patlama yaşandığını ve ellerinde yeterli kaynak bulunmadığını söylüyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Suriye’nin komşuları Ürdün, Lübnan ve Türkiye’nin Suriyeli mülteci krizine büyük destek olduğunu söylüyor ve zengin ülkelere yardımı arttırmaları çağrısında bulunuyor: “Savaş başlatan ya da savaşları destekleyen siyasetçiler eğer bunun önemli olmadığını, insani yardım kuruluşlarının neden oldukları pisliği temizleyeceğini düşünüyorlarsa bence onlara artık bunu yapma imkanımız kalmadığını söyleme zamanı geldi.”

Kampta bazı aileler savaşın biteceğinden umutlu. Ancak Ramazan’dan sonra elektriksiz kalacaklarını biliyorlar.

Adnana El-Refai, “Bu iyi bir şey. Ama kesintisiz elektriğim olursa daha mutlu olurum. Şimdilik sadece Ramazan’da var. Ramazan bitince kesecekler” şeklinde konuşuyor.

Kamptaki işyerleri jeneratör kullanıyor. Ancak en azından şimdilik aileler de biraz da olsa elektriğin keyfini çıkarıyor.

XS
SM
MD
LG