Erişilebilirlik

Usulsüzlük haberi yapan ödüllü gazeteci saldırıya uğradı


Sinan Aygül
Sinan Aygül

Kamuoyunda ‘dezenformasyon yasası’ olarak bilinen "Yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçundan ilk mahkum olan Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül, Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani’nin korumasının saldırısına uğradı. Darp edilen Aygül, tedavi altına alındı.

Olay öğleden sonra meydana geldi. Diş tedavisinden dönen Aygül, Tatvan'da Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani’nin koruması olduğu belirtilen bir kişi tarafından darp edildi. Dakikalarca dövülen Aygül, olayın ardından hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Aygül, saldırı olayını sosyal medya hesabından şu cümlelerle paylaştı: “Biraz önce Tatvan'da belediye başkanı Mehmet Emin Geylani’nin silahlı korumalarının saldırısına uğradım. Belediyeye ait araçtan inerek saldıran şahıslar arkamdan kafama vurduktan sonra küfürler ederek "Bir daha başkan hakkında yazarsan geberirsin" diye tehditler ettiler. Tatvan Devlet Hastanesine götürülüyorum.”

Saldırının ardından ortaya çıkan ve sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, bir kişi Aygül’ü darp ederken, belinde silah olan ve polis olduğu öğrenilen bir kişi de müdahale etmeye çalışanları engelliyor.

Görüntülerin yayınlanmasından sonra sosyal medya hesabından bir açıklama daha yapan Aygül, “Aygül diş çekiminden çıkarken Adalet Plaza önünde daha önce kendisini takip eden Tatvan Belediye Başkanı Emin Geylani'nin korumaları olan Polis memuru Engin Kaplan ve diğer boksör koruması Yücel Baysali, Aygül'e arkadan habersizce saldırdılar. Aldığı anestezi ve darbenin etkisiyle dengesini kaybeden Aygül'e, Yücel Baysali saldırırken polis memuru olan koruma Engin Kaplan ise ayırmaya çalışan vatandaşları silahla müdahale ederek ayırmalarını engelliyor. Tatvan Devlet Hastanesinde tedavi altında olan Aygül’ün elmacık kemiği ve kafatasında meydana gelen kırıklar yüzünden Van ya da Diyarbakır'a sevki bekleniyor” dedi.

Saldırının Aygül’ün iki gün önce belediyelerin taşınmaz mallarının satışına ilişkin paylaşımından sonra gelmesi dikkat çekti. Aygül, satışlarda usulsüzlük yapıldığını iddia ederek şu görüşleri paylaşmıştı: “Belediyelerin taşınmaz satışları meclis gündeminde. Bazı satışlarda çok ciddi usulsüzlükler, ciddi suçlar var. Olası bir inceleme/soruşturma ve tarafsız bir yargı sürecinde çok kişinin canı yanar. Bitlis Belediyesi’nin ihalesi katılımcı olmadığı için iptal oldu. Tatvan Belediyesinin gerçekleşen satışının da rekabet koşulları oluşmadığı gerekçesiyle iptal edilmesini bekliyorum. O satışı iptal edin. Belediye orası babanızın çiftliği değil illa "ihaleye fesat karıştırma" dosyası mı açılması lazım”

Saldırıya tepkiler

Saldırıya birçok kesimden tepki geldi. Korumalarının karıştığı saldırı ile ilgili açıklama yapan Tatvan Belediye Başkanı Geylani, olayla ilgisinin bulunmadığını öne sürdü.

Saldırıyı kınayan DİSK Basın-İş tepkisini “Saldırıda bulunan koruma ve saldırganı koruyan polis memuru ile adı geçen belediye başkanı adalet önünde hesap vermelidir. Cezasızlık politikaları bu saldırıları meşru kılıyor. Bu duruma alışmayacak ve affetmeyeceğiz “cümleleriyle dile getirdi.
Türkiye Gazeteciler Sendikası ise olaya karışanlar hakkında yasal işlem yapılması çağrısı yaptı.

Halkların Demokratik Partisi’nden yapılan açıklamada ise şu görüşlere yer verildi: “Gazeteci Sinan Aygül'e yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Siyasilerin iktidarın gücüne sığınarak özgürce haber yapan gazetecilerin canına kastedecek saldırıları teşvik etmesi kendileri için utanç vericidir. Gazetecilerin üzerinden elinizi çekin”
Polis görevden uzaklaştırıldı

Bitlis Valiliği, saldırıdan sonra adli ve idari soruşturma başlatıldığını duyurarak saldırıya müdahale etmek isteyenleri engelleyen polisin görevden alındığı açıkladı.

‘Dezenformasyon yasası’nda ilk cezayı Aygül aldı

Bitlis’te bir taciz iddiasını haberleştiren ancak daha sonra haberi teyit etmeden yayımladığını söyleyerek yayından kaldıran Aygül, hakkında açılan "Yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" davasında 1 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Aygül, bu yasadan ceza alan ilk isim oldu.

Bitlis’te Kızılay’a ait etlerin Şube Başkanı Battal Taşar ve ağabeyi AKP Bitlis Milletvekili Cemal Taşar’a ait otelde kullanıldığına dair haber yapan Aygül, haberin yayınlanmasından üç yıl sonra, “İşyeri Dokunulmazlığını İhlal Etme” suçundan altı ay hapis cezasına çarptırıldı.

Aygül, 2014 yılında yazdığı bir haberinde, AKP Bitlis milletvekili Vahit Kiler’e “kurt siyasetçi” dediği gerekçesiyle hakkında açılan hakaret davasında para cezasına çarptırıldı. Aygül, para cezasını ödemeyi reddedince tutuklandı ancak pandemi önlemleri kapsamında tahliye edildi.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG