Erişilebilirlik

Uygurlar'a Yönelik Baskıya Karşı ABD Kongresi’nde Yaptırım Tasarısı


Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi Üyesi Christopher Smith’le Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio, Başkan Donald Trump’a, bu hafta Arjantin’deki G20 zirvesinde Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’le görüşmesinde Çin’in Uygurları toplu şekilde tecrit etmesini gündeme getirmesi için çağrıda bulundu.

Smith ve Rubio, Kongre’deki Çin İdari Komisyonunun eş-başkanları olarak görev yapıyor. Her iki politikacı da Çin yönetiminin Sincan’ın batısındaki Uygurlara yönelik insan hakları ihlallerinin kınandığı tasarıları Temsilciler Meclisi ve Senato’ya ayrı ayrı sundu.

Pekin Uygur, Kazak ve diğer azınlık grup üyelerini toplu olarak mahkum etmesi nedeniyle uluslararası camiadan sert eleştiriler aldı. Çin bunu ülkede dini aşırıcılıkla mücadele etmek için yapması gerektiğini savunuyor.

Eski mahkumların ifadelerine göre Çin cezaevi yetkilileri mahkumları İslam’ı reddetmeye ve iktidardaki Komünist Parti’ye bağlılıklarını beyan etmeye zorluyor.

VOA Mandarin Servisi’ne konuşan Smith, Temsilciler Meclisi ve Senato’ya sundukları tasarıyla Başkan Trump’a Küresel Magnitsky Yasası’na göre hareket ederek Uygurlar’ın haklarını ihlal eden ‘bireylere yaptırım’ uygulaması çağrısında bulunduklarını söyledi.

Smith, “Burada sadece Amerikan değerlerinden bahsetmiyoruz; evrensel olarak tanınan insan haklarından bahsediyoruz. Çin hükümeti de bu değerlere bağlı olduğunu beyan etmiş bir ülke” dedi.

Smith, Çin’in Uygurlara karşı eylemlerini soykırım olarak nitelendirdi.

STÜDYO VOA

FED faizleri aynı tuttu – 20 Eylül 2023
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG