Erişilebilirlik

Uzaya giden ilk Türk astronot Gezeravcı Türkiye’ye döndü: “Zorlandığımı hissettiğim bir an olmadı”


Alper Gezeravcı ve astronotlar Walter Villadei, Marcus Wandt ve misyonun komutanı Michael Lopez-Alegia'yı taşıyan Dragon uzay aracı, Florida'daki Kennedy Uzay Üssü'nden SpaceX'in Falcon 9 roketiyle 18 Ocak'ta uzaya fırlatılmıştı.
Alper Gezeravcı ve astronotlar Walter Villadei, Marcus Wandt ve misyonun komutanı Michael Lopez-Alegia'yı taşıyan Dragon uzay aracı, Florida'daki Kennedy Uzay Üssü'nden SpaceX'in Falcon 9 roketiyle 18 Ocak'ta uzaya fırlatılmıştı.

Özel uzay ve havacılık şirketi Axiom Space'in Ax-3 misyonuyla Uluslararası Uzay İstasyonu'na giden ilk Türk astronot Alper Gezeravcı bugün Türkiye’ye döndü.

Cumhurbaşkanlığına ait uçakla, ailesiyle birlikte Ankara Esenboğa Havalimanı'na gelen Gezeravcı’yı 13 çocukla beraber Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Yusuf Kıraç ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal karşıladı.

Karşılamada Türkiye’nin bir sonraki uzay yolcusu Tuva Cihangir Atasever de bulundu. Atasever’in Nisan ayında bir uzay yolculuğu yapması planlanıyor.


Esenboğa Havalimanında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’la kameraların karşısına geçen Gezeravcı, Türkiye'ye adımını attığı ilk andan itibaren insanların gülümseyen yüzleri ve memleketin sıcak kucaklamasıyla karşılaştığı için son derece mutlu olduğunu dile getirdi. Bunun, en çok özlediği şeylerden bir tanesi olduğunu söyleyen Gezeravcı, "Maneviyatı yüksek olan bir ülkenin içten, samimi insanlarıyla, Türk vatandaşlarımızla tekrar biraraya gelmek, kavuşmak bu yolculuğun en güzel sonlanan kısmıydı" diye konuştu.

Gezeravcı, uzayda yaptığı 13 deneyi temsilen karşılamada yer alan 13 çocuğa teşekkür ederek, “Kutlu yolculuğumuzun bayrak değişimini temsilen kardeşlerime 13 Türk bayrağı verdim. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda deneylerimizi takdir eden mesajlarıyla döndüm” dedi.

"Hiçbir sıkıntı yaşamadan adaptasyon imkanı buldum"

Her aileden birer ferdin kendisiyle birlikte uzay görevini icra ettiğini hissettiğini dile getiren Gezeravcı, başarının bireysel değil, Türkiye'deki her haneden birer çocuğun başarısı olduğunu söyledi.

Gezeravcı, "Dünyanın bize sunmuş olduğu nimetlere şükretmemiz gerektiğini bir kez daha hissettim. Bu harika güzelliğe dışarıdan bakmak harika bir imkanmış. Bakıp büyülenmediğiniz bir alan yok” dedi.

Uzay yolculuğunda ve dünyaya döndükten sonra sağlığıyla ilgili sorunlar yaşayıp yaşamadığına ilişkin ise Gezeravcı, şunları söyledi:

"Sağlık durumumla ilgili gidiş esnasında da dönüş esnasında da bir beklenti yaratmamıştım kafamda. Ne yaşayacağımı ben de merak ediyordum. Yerçekimsiz ortamında vermiş olduğu hareket imkanını hiçbir sıkıntı yaşamadan adaptasyon imkanı buldum. Birinci dakikadan itibaren adaptasyonda bir sorun yaşamadım. Kapsülden daha büyük hacme giriş yaptığımız zaman bir alışma sürecinden bahsedilmişti. Bir ilave takviyeye ihtiyaç duymadım. Dönüş rotasında da yine farklı bir deneyimdi. Zorlandığımı hissettiğim bir an olmadı."

Gezeravcı bugün Ankara'da ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüştü.

"Çocukların hayal kurmasının önündeki engeller kalktı"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da, uzay misyonu kapsamında Türk bilim insanlarının hazırladığı 13 bilimsel deneyin tamamlandığını belirterek, “Bilime ve bilimsel araştırmalara en üst düzeyde değer vermeye devam edeceğiz” dedi.

Gezeravcı’nın uzay misyonuyla, Türk gençlerinin ve çocuklarının sadece başka milletlerin bu imkanlara sahip olduğu düşüncesiyle hayal kurması önünde engellerin kalktığını dile getiren Kacır, Milli Uzay Programı'ndaki hedeflere yönelik çalışmalara devam edeceklerini belirtti.

Bakan Kacır, "İnsanlı Uzay Bilim Misyonu'muzdaki bilimsel deneylerin çıktılarını dikkatle değerlendirecek ve bu araştırmaların devam etmesi için gerekli desteği sunacağız. Sonraki astronot misyonumuza yönelik hazırlıklarımızı tamamlayacak, ikinci astronotumuzun yakın zamanda yörünge altı bir uçuşta bilimsel deneyler gerçekleştirmesini sağlayacağız. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda başkaca bilimsel araştırmalar yürütmek ve uluslararası işbirliklerini güçlendirmek adına programlar başlatacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Ax-3 mürettebatını oluşturan Alper Gezeravcı ve astronotlar Walter Villadei, Marcus Wandt ve misyonun komutanı Michael Lopez-Alegia'yı taşıyan Dragon uzay aracı, Florida'daki Kennedy Uzay Üssü'nden SpaceX'in Falcon 9 roketiyle 18 Ocak'ta uzaya fırlatılmıştı.

20 Ocak'ta Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşan ekip, Dünya'ya dönüş tarihinin iki kez ertelenmesi nedeniyle istasyonda 18 tam gün geçirdi.

Gezeravcı ve diğer astronotlar, yaptıkları toplam 30 deneye ait malzemeler ve NASA donanımları dahil yaklaşık 250 kg ağırlığında kargo ile dünyaya dönmüştü.

44 yaşındaki Alper Gezeravcı, ulusal uzay misyonu çalışmalarına katılmak isteyen 36 bin aday arasından seçilmişti.

Forum

XS
SM
MD
LG