Erişilebilirlik

Uzmanlara Göre Romney Kampanyası Zorlanıyor


Mitt Romney
Cumhuriyetçi başkan adayı Mitt Romney seçimlere çok az bir zaman kalmışken bir kez daha savunma konumuna geçmek zorunda kaldı.

Amerika'nın Federal Vergi Vermeyen %47'lik Kesimi
Amerika'nın Federal Vergi Vermeyen %47'lik Kesimi
Romney’in, Mayıs ayında Florida eyaletinde gerçekleşen basına kapalı bir bağış toplantısı sırasında Demokrat rakibi Başkan Barack Obama’nın destekçilerinden “hükümete bağımlı kurbanlar” şeklinde bahsetmesi Amerika’da sansasyon yarattı. Siyasi uzmanlara göre bu yorumlar, Cumhuriyetçi seçim kampanyasını çok kritik bir dönemde zora sokan yanlış adımlardan sonuncusu oldu.

Romney’in toplantı sırasındaki gizli çekimlerini Mother Jones isimli liberal bir derginin sitesinde yayınlandı. Cumhuriyetçi aday bağışçılarına hitabında, seçmenlerin %47’sinin her şekilde Başkan Obama’ya oy vereceğini söylüyor. Bunun nedenini tartışma yaratan şu sözlerle açıklıyor: “Bu %47’lik kesim devlete bağımlı yaşıyor, vergi ödemiyor; ister sağlık, ister yiyecek, ister konut olsun her türlü ihtiyacını devletin karşılamasını bekliyor. Kendi yaşamlarına sahip çıkmayan bu insanlar, devletin kendilerine bakma mecburiyetinde olduğunu düşünüyorlar.”

Romney, basına kapalı konuşma sırasında Ortadoğu’daki durumla ilgili yorumlar da yapıyor. Cumhuriyetçi aday bağışçılarına, Filistinlilerin İsrail’i yok etmeye kararlı olduklarını ve barış istemediklerini söylüyor.

Başkan Obama’nın, rakibinin sözlerine tepkisiyse gecikmedi. Demokrat adayın kampanyası yöneticileri tarafından yapılan yazılı açıklama, Cumhuriyetçi adayın sözlerini şok edici olarak tanımladı ve Romney’i halkın %47’sini hiçe saymakla eleştirdi.

Siyasi uzmanlara göre, Romney bu yorumlardan dolayı bir süre savunma politikası izlemek zorunda kalabilir. Geçmişte Amerika Başkanı Ronald Reagan’la da çalışmış olan Cumhuriyetçi siyasi uzman Scot Faulkner, Romney’in basına sızan sözlerinin Cumhuriyetçi adayı birden fazla sebepten dolayı zora sokacağını ve bunlardan en önemlisinin de, Amerika’da halkın sosyal refah durumu değil ekonomi konusunda endişelenmesi olduğunu belirtiyor.

New York Daily News’den siyasi gözlemci Tom DeFrank’e göre, Cumhuriyetçi adayın Mısır ve Libya’daki olaylarla ilgili tartışma yaratan sözleri de, seçim kampanyasının temeli olan ekonomiyi düzeltme mesajından uzaklaştığını gösteriyor.

Öte yandan, kamu oyu yoklamaları Başkan Obama’nın Romney’den daha fazla sevildiğine işaret ediyor. Ayrıca, Demokrat Parti Ulusal Kurultayını izleyen son anketlere göre, Başkan Obama seçim yarışında az bir farkla rakibi Mitt Romney’in önüne geçti.
XS
SM
MD
LG