Erişilebilirlik

Vatandaş çay zammına tepkili


GAZİANTEP - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Mayıs'taki Rize mitinginde yaş çay taban fiyatının yapılan yüzde 64’lük zam ile 11 lira 30 kuruşa yükseldiğini duyurdu.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) de yaş çay taban fiyatı ve artan maliyetleri göz önünde bulundurarak kuru çaya dün itibariyle yüzde 43 oranında zam yapıldığını bildirdi.

VOA Türkçe, Gaziantep sokaklarında vatandaşların çaya gelen yüzde 43’lük zamla ilgili görüşlerini sordu.

Seçim sonrası birçok üründe zam beklediklerini belirten vatandaşlar, çaydaki zam oranını ise çok yüksek bulduklarını dile getirdiler. Gaziantepliler zam dolayısıyla içtikleri çay miktarını azaltmak zorunda kalacaklarını belirtirken, esnaf ise vatandaş ve zam arasında kaldıklarını ifade etti.

Vatandaş çay zammına tepkili
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:57 0:00

"Bundan sonra ancak su içebiliriz"

Piyasadaki her ürüne gelen zamlara alıştıklarını belirten vatandaşlardan Salih Küçüker, "Seçim bitti artık zamlar tam hız devam edecek. Yarın da akaryakıt zammı bekleniyor. Diyecek bir şey yok, bizim vatandaşımızın bunu hak ettiğini düşünüyorum" dedi.

Alt gelir grubu vatandaşın çay içecek hali kalmadığını belirten Atilla Koldaş ise, bundan sonra ancak su içebileceklerini belirterek, insani ihtiyaçlar da dahil olmak üzere piyasadaki her şeyin pahalı olduğunu belirtti.

"Zamlar karşısında içtiğim çay miktarını düşürmem gerekecek"

Çaya gelen zammı duyunca çok şaşıran Veli Atıcı isimli vatandaş, “Ben günde en az 10 bardak çay içen biriyim, bu zamlar karşısında içtiğim çay miktarını düşürmem gerekecek. Başka türlü dengeleyemeyiz. Dışarı çıkan vatandaşın tek içebileceği içecek çay var zaten, başka bir şey içebilecek parası yok” diye konuştu.

Kuru çaya gelen zammın doğrudan vatandaşın cebine yansıyacağını belirten çay ocağı işletmecisi Ali Kara ise, “Çaya, şekere gelen zam bizi direkt etkiliyor, biz de mecburen bardak çaya zam yapıyoruz. Dolayısıyla vatandaşın cebinden çıkan para miktarı da artmış oluyor. Biz esnaf olarak vatandaş ve zamlar arasında kalarak zorlanıyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Ocak 2023'te 1 kilogramlık Rize turist çayının tavsiye edilen perakende satış fiyatı 97,81 TL iken, dün şirketlere gönderilen yeni listede aynı çayın fiyatı 141,54 TL olarak belirlendi. Böylece Rize Turist çayı yüzde 44,7 zamlandı. Çaykur'un tüm kategorilerindeki çaylara yapılan zamların ortalaması ise yüzde 43'e denk geliyor.

STÜDYO VOA

Hakan Fidan BM Güvenlik Konseyi toplantısı için New York’ta – 29 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG