Erişilebilirlik

‘‘Vatandaşlarımızın Zor Günler Geçirdiklerini Biliyoruz’’


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün toplanan kabine sonrası yaptığı açıklamada ağırlıklı olarak ekonomideki son durum ve ekonomik sorunların nasıl giderileceğine dair mesajlar verdi. Açıkladığı veriler uzun zamandır tartışma konusu olan Türkiye İstatistik Kurumu’nun ölçümlediği enflasyon verisinin dahi yüzde 70’e dayandığı ülkede Cumhurbaşkanı Erdoğan da, hayat pahalılığına atıfta bulundu.

Erdoğan’dan Temmuz ayında ‘‘enflasyon farkı olacak’’ müjdesi

Son dönemde hükümetin sosyal desteklerini arttırdığını da vurgulayan Erdoğan, sadece geçtiğimiz ay farklı kesimlere sağlanan desteğin tutarının 5,3 milyar lira olduğunu, artan elektrik fiyatlarını dengelemek için 2021 yılında 2,5 milyon aileye 2,5 milyar lirayı aşkın kaynak temin ettiklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı, ‘‘Ülkemizin önü suni gündemlerle, darbelerle, projelerle kesilmişti. Bizim dönemimizde benzer senaryolar hep sahnelendi. Hedeflerimize ulaşmada bir el uzatımı mesafe kaldığı bugün vatandaşlarımızın hayat pahalılığı nedeniyle zor günler geçirdiklerini biliyoruz. Bilhassa dar gelirli insanlarımızın alım güçlerinin farkındayız. Bir yandan enflasyonu dizginleyecek adımlar artarken, ücretlerde yaptığımız artışlarla alım gücündeki gerilemeyi telafi etmeye çalışıyoruz. Yılbaşında ciddi artışlar yaptık. Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı artışları ve diğer düzenlemelerle dar gelirlilerin alım gücünü biraz daha iyileştireceğiz’’ dedi.

‘‘İlk defa konut sahibi olacaklara 2 milyon liraya kadar destek’’

Dengesiz fiyatlamalara karşı mücadele ettiklerini bununla birlikte
yalanlarla, çarpıtmalarla Türkiye'yi yönlendirme devrinin artık bittiğini söyleyen Erdoğan, hükümetin konut almak isteyenler ve konut yapan firmalarla ilgili ‘‘müjde’’ olarak tarif ettiği üç çözüm önerisini açıkladı.

Cumhurbaşkanı, ‘‘Son dönemde küresel ekonomide ham madde fiyatlarında görülen fahiş yükselişlerle konut satışlarında azalmalar yaşandı. Konut finansmanı konusunda üç ayrı paket getiriyoruz. İlk defa konut sahibi olacaklara 2 milyon liraya kadar, birinci el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlıyoruz. İkinci paket; konut değerinin en az yarısı 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılıp döviz hesaplarının bozdurulması veya fiziki altınların merkez bankasına satılarak alınmasıyla bu paketten yararlanabilecekler. Üçüncü paket inşaat sektörüne yöneliktir. Mayıs başı itibarıyla yüzde 40'ı tamamlanmış ve asgari yüzde 50'si satılmamış inşaat projelerinin tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık kaynak ayırdık.
Düşük gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaya yönelik projeler için TOKİ'ye 30 milyar TL'lik destek sağlayacağız. TOKİ'nin projelerine de hız veriyoruz. Rezerv alanlarda yapılan, uygun maliyetle desteklenen konutlarda 5 yıl süreyle satışa izin verilmeyecek’’ diye konuştu.

Kayıtlı işsiz sayısı son bir yılda yüzde 23,1 arttı

Cumhurbaşkanı her ne kadar ekonomi programının merkezinde istihdamı korumak ve geliştirmek olduğunu ve çalışmak isteyen hiç kimsenin boynunu ailesi karşısında eğdirmediklerini söylese de, bugün Nisan ayı verileri ile birlikte yılın ilk dört aylık verilerini geçtiğimiz yıl ile karşılaştıran İŞKUR verileri bu ekonomik yaklaşımı teyit etmiyor.

İŞKUR’un yayınladığı rapora göre, 2022 yılı Nisan ayında İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı bir önceki aya göre yüzde 1,4 azalış göstererek 3.583.503 kişi oldu. Kayıtlı işsizlerin yüzde 51’i erkek, yüzde 49’u kadın iken, kayıtlı işsizlerin yüzde 34’ü 15-24 yaş grubuna mensup.

Geçen yılın ilk dört ayında kayıtlı işsiz sayısı 2 milyon 910 binken, bu sayı bu yıl yüzde 23,1 artış gösterdi.

Erdoğan: ‘‘Türkiye’nin AB'ye tam üyelik süreci teşvik edilmelidir’’

Erdoğan, Avrupa Günü nedeniyle bugün yayınladığı mesajında da, Avrupa Birliği’ne pozitif mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı, ‘‘AB geçmişten günümüze geliştirdiği ortak politikalarla ‘barış projesi’ olmanın çok daha ötesine geçmiştir. Son yıllarda kuruluş değerlerinden uzaklaşan ve üye ülkelerin kısa vadeli politikalarının etkisi altında kalan AB'nin, Ukrayna Savaşı'yla birlikte kendine yeni bir hikaye yazmasının zamanı gelmiştir. Bugün, Avrupa'nın ortasında, tüm dünyanın gözü önünde yaşanan bu trajedi, AB açısından uyarı mahiyetindedir. Şimdi, Avrupa bütünleşmesinin temellerinin atıldığı dönemdeki gibi bir dayanışmaya, işbirliğine ve en önemlisi de vizyoner ve cesur bir bakış açısına ihtiyaç vardır. Türkiye-AB ilişkilerini her alanda geliştirmek, her iki tarafın da menfaatinedir. Türkiye'nin her türlü engele rağmen sabırla ve kararlılıkla sürdürdüğü AB'ye tam üyelik süreci, yapıcı bir yaklaşımla teşvik edilmelidir. Bu, AB'nin kendi gelecek tasavvuru, itibarı ve güvenilirliği bakımından da zaruridir’’ dedi.

STÜDYO VOA

Rusya’ya yaptırımların hedefinde Türkiye’den kuruluşlar da var – 23 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG