Erişilebilirlik

“Venezuela’da 3 Milyar Dolarlık Yolsuzluk Soruşturması”


Petrol Bakanı Tareck El Aissami
Petrol Bakanı Tareck El Aissami

Venezuela Yolsuzlukla Mücadele Polisi, devlete ait petrol şirketi PDVSA ile ilgili yaklaşık 3 milyar dolarlık kayba neden olan yolsuzluk soruşturması kapsamında, aralarında Ulusal Kripto Varlıkları Müfettişliği’nin (SUNACRİP) eski başkanı Joselit Ramirez, iki yargıç, eski bakan, milletvekili ve bir belediye başkanı da dahil çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

İddialara göre soruşturmada gözaltına alınan kişiler devlete ait petrolü kayıt dışı bir şekilde satarak zimmetlerine para geçirmekle suçlanıyor. Bahsedilen rakamsa 3 milyar dolar civarı yani Güney Amerika ülkesinin 2022 yılında petrolden elde ettiği toplam gelirin yüzde 12’sine denk geliyor.

Petrol bakanı istifa etti

Gelişmeler üzerine Petrol Bakanı Tareck El Aissami istifa etti. Lübnan asıllı ve Nicolas Maduro hükümetinin en güçlü isimleri arasında gösterilen eski ekonomi bakanı Aissami, Türkiye’nin Venezuela’dan 900 milyon dolarlık altın ithalatı yaptığı 2018 yılında da ekonomi bakanlığı yapıyordu.

Twitter hesabından açıklama yapan El Aissami, yolsuzluk iddialarının aydınlatılmasına yardımcı olmak amacıyla görevi bıraktığını belirterek, "Soruşturmaya eşlik etmek, tam destek olmak ve eşlik etmek amacıyla petrol bakanı görevimden istifa etmeye karar verdim" ifadesini kullandı. El Aissami’nin istifası Maduro tarafından da kabul edildi.

El Aissami, ABD Maliye Bakanlığı tarafından da aralarında Meksika ve ABD de dahil Venezuela’dan yapılan uyuşturucu sevkiyatında rolü olmakla suçlanıyor.

“Venezuela’da yolsuzluk yapısal bir sorun”

Cumhurbaşkanı Maduro, konuyla ilgili dün yaptığı açıklamada, “Venezuela'nın ekonomik, adli ve siyasi aygıtlarının önemli sektörlerine yerleşmiş olan yolsuzluk çetelerini yok etmek için soruşturmalara şahsen ben başkanlık ediyorum” dedi.

Cumhuriyet Başsavcısı William Saab ise geçtiğimiz Cuma günü başlayan ve hala devam eden operasyonlarda bugüne kadar en az altı kişinin gözaltına alındığını ve önümüzdeki günlerde bu sayının daha da artacağını söyledi. Resmi olmayan kaynaklara göreyse bu sayı çok daha fazla ve gözaltına alınanlar arasında yandaş işadamları da bulunuyor.

Venezuela muhalefetiyse yaşanan yolsuzluk olaylarından Maduro hükümetini suçluyor. Halk İradesi Partisi Başkanı Juan Guaido, Maduro’nun atadığı önceki iki petrol bakanının birinin hapiste yaşamını kaybettiğini, diğerinin de hala cezaevinde olduğunu hatırlattı ve devlet kaynaklarının talan edilmesinde rolü olan hükümetin bugün ülkede yaşanan ekonomik ve insani krizden sorumlu esas kurum olduğunu söyledi.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün (Transparency International) her yıl yayımladığı Yolsuzluk Algı Endeksi’nde, ilk dört ülke arasında yer alan Venezuela’da son 18 yılda yalnızca yargıya taşınan yolsuzluk davaları toplamda 50 milyar doların üzerinde.

STÜDYO VOA

ABD Maliye Bakanı Yellen'dan İran'a yeni yaptırım sinyali – 16 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG