Erişilebilirlik

Venezuela’da cezaevine 11 bin asker ve polisle operasyon


Tocoron Cezaevindeki hukumluler
Tocoron Cezaevindeki hukumluler

Venezuela’nın Aragua eyaletindeki Tocoron Cezaevi’ne 11 bin asker ve polisle operasyon yapıldı. Tren de Aragua (Aragua Treni) adındaki Venezuela merkezli uluslararası çetenin kontrolünde olan ve içinde gece kulübünden yüzme havuzuna, uyuşturucudan internete ve dışarıdan yatılı ziyaretlere kadar hemen her şeyin olduğu cezaevi tamamen boşaltıldı.

Tocoron Cezaevi, Venezuela’nın yanı sıra Kolombiya, Ekvador, Peru ve Şili’de faaliyet gösteren ve Latin Amerika’nın en önemli organize suç örgütleri arasında yer alan Tren de Aragua çetesinin adam kaçırmadan uyuşturucu ve silah satışına kadar çok sayıda yasadışı işi yönettiği merkez üs olarak biliniyor.

Cezaevinin kurallarının “Savaşçı Çocuk” lakabıyla bilinen Tren de Aragua lideri Hector Guerrero tarafından belirlendiği ve tüm mahkumların Guerrero’ya haftada 10 dolar para ödediği bildiriliyor.

Yapılan araştırmalar, cezaevi içinde cep telefonu, internet, kablolu televizyon ve klimanın yanı sıra restoran, hayvanat bahçesi, binicilik merkezi, yüzme havuzu, çocuk parkı gibi tesislerin de olduğunu ortaya koyuyor.

“Beş yüze yakın silahlı mahkum kaçtı iddiası”

Venezuela’da cezaevlerindeki koşulları takip eden kurumlara göre, söz konusu cezaevinin toplamda 750 kişilik kapasitesi olmasına rağmen, cezaevinde yaklaşık 5 bin tutuklu ve hükümlü bulunuyordu.

Yerel basına göre operasyonda başta Hector Guerrero ve diğer çete liderleri olmak üzere yaklaşık 500 mahkum, yanlarına ağır silahları ve kıymetli eşyaları alarak daha önceden kazdıkları tünellerden firar etti. Konuyla ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

Güvenlik kuvvetleri şimdiye kadar 2 kaçağın yakalandığını açıkladı.

“Ölü ve yaralıların olduğu bildiriliyor”

Una Ventana a la Libertad başkanı Carlos Nieto
Una Ventana a la Libertad başkanı Carlos Nieto

Cezaevi koşullarını takip eden Una Ventana a la Libertad adlı sivil toplum örgütü başkanı Carlos Nieto, VOA Türkçe’ye, yapılan operasyonun Venezuela’da ceza infaz sistemindeki kaos ve ihmalkarlığın ve yolsuzluğun hangi boyutlara ulaştığını gösterdiğini söyledi.

Operasyonda ölü ve yaralıların olduğu bilgisine ulaştıklarını ve bu bilgiyi resmi kaynaklardan doğrulatmaya çalıştıklarını kaydeden Nieto, “Cezaevlerinde yönetememe, çeteleşme ve şiddet gibi sorunların çoğu rüşvet ve yolsuzluktan kaynaklanıyor. Hapishanelerdeki aşırı nüfus da bu durumu tetikliyor” dedi.

Venezuela’da hapishanelerinin toplam kapasitesi 18 ila 20 binken, cezaevlerindeki mahkum sayısının yaklaşık 30 bin olduğu bildiriliyor.

İçişleri Bakanı Remigio Ceballos, suçun hüküm sürdüğü Tocoron Cezaevi’nin tamamen boşaltıldığını ve hükümlülerin ülkedeki 85 cezaevine dağıtılacağını ve operasyon sürecinde uluslararası standartlara tamamen uyulduğunu açıkladı.

Forum

STÜDYO VOA

CIA İsrail ve Hamas arasındaki ateşkesi uzatmak için devrede – 28 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG