Erişilebilirlik

“Venezuela’da Gençlerin Yüzde 40’ı Okulu Bıraktı”


Venezuelan college students

Halkın yüzde 47’sinin ayda 67 dolardan daha az bir gelire sahip olduğu Venezuela’da ekonomik yetersizliklerden dolayı okuyamayan ya da düşük maaşlardan dolayı okulunu bırakan genç sayısı artıyor.

Beş kişilik bir ailenin zorunlu mutfak masrafının ayda 460 dolar olarak hesaplandığı ülkede, üniversite mezunları özel sektörde ayda 150-200 dolar maaş alıyor.

Farklı üniversitelerin yaptığı Encovi yaşam koşulları araştırmasına göre ülkedeki 15 ile 29 yaş arasındaki gençlerin yüzde 37’si ne okuyor ne de çalışıyor.

Araştırmaya göre Venezuela’daki 18 ile 24 yaş arasında okulu bırakan gençlerin yüzde 39’u okuyarak yaşam koşullarını iyileştiremeyeceğini düşündüğü; yüzde 28’i çalışmak zorunda kaldığı; yüzde 13’ü okul masraflarını ödeyemediği; yüzde 19’u ise evde kendisine ihtiyaç duyulduğu için, eğitimini yarım bıraktı.

VOA Türkçe’ye konuşan ekonomist Dilio Hernandez gençlerin yüzde 40’ının okulu bıraktığını örneğin ülkenin en büyük üniversitelerinden olan Venezuela Merkez Üniversitesi’ndeki öğrenci sayısının 40 binden 15-20 bine kadar düştüğünü kaydetti.

Dilio Hernandez
Dilio Hernandez

Halkın yüzde 90’ının mutfak masraflarını bile karşılayamadığı ülkede eğitime erişim sorununun da arttığını belirten Hernandez, dar gelirli gençlerin önemli bir kısmının geçinebilmek ya da aile bütçesine katkıda bulunabilmek için okulu bıraktığını bir kısmının da başka bir ülkeye göç ettiğini söyledi

Son 7 yılda göç eden 7 milyon Venezuelalı’nın yüzde 60’ının 15 ila 49 yaşındaki üretken nüfusa dahil olduğunu Hernandez “Bu durum ülkede çalışabilir nüfusun azalması, kayıt dışı ekonomide artış, vergi gelirlerinde kayıp, yoksulluğun yeniden üretimi ve kalifiye işgücü eksikliği gibi kısa vadede çözümü imkansız sonuçlar doğuruyor” diye konuştu.

Encovi araştırmasına göre ülkede kayıt dışı istihdam oranı yüzde 44. Hiçbir sosyal güvencesi olmadan çalışan yüzbinlerce genç, kayıt dışı ekonomiden aydaortalama 142,3 dolar gelir elde ediyor.

Araştırmada kamuda çalışanların ayda ortalama 113,3 dolar, özel şirkettekilerin de 149,8 dolar kazandığı kaydediliyor.

Ülkedeki sivil toplum kuruluşlarına göre her dört Venezuelalı’dan biri insani yardıma ihtiyaç duyuyor.


XS
SM
MD
LG