Erişilebilirlik

Venezuela’da muhalefete desteğini açıklayan 10 belediye başkanına siyasi yasak


Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro

28 Temmuz’da başkanlık seçimi yapılacak ülkede, muhalefete destek verdiğini açıklayan 10 belediye başkanına siyasi yasak getirildi. Muhalifler, seçim öncesi baskı ve gözaltıların arttığını kaydediyor

Gelecek ay başkanlık seçimi yapılacak Venezuela’da, muhalefetin ortak başkan adayına desteğini açıklayan, farklı partilerden 10 muhalif belediye başkanına, siyasi yasak getirildi.

15 yıl boyunca siyasi ve kamu görevinde bulunmaktan alıkonulan ve oy kullanma hakkı ellerinden alınan belediye başkanlarından sekizi, geçen hafta muhalefetin başkan adayı Edmundo Gonzalez ile bir toplantıya katılmıştı.

Ulusal Seçim Konseyi'nin (CNE) internet sitesinde, yasak getirilen mevcut belediye başkanları için "Yürürlükteki anayasal ve yasal düzenlemelerin hükümlerine uygun olarak kamu görevi veya işlevinde bulunma yasağı getirilmiştir" ifadesi yer alıyor.

Başkan adayı Gonzalez, sosyal medya hesabında "Muhalefeti destekledikleri için haksız yere siyasi yasak getirilen Trujillo ve Nueva Esparta eyaletlerindeki 10 belediye başkanına desteğimiz tamdır. Artan baskılar, Venezuela halkının 28 Temmuz seçimlerinde değişim için oy kullanacağını doğrulamaktadır. Kimsenin farklı düşündüğü için zulme maruz kalmadığı bir ülke için birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz" diye yazdı.

Venezuelalı siyaset bilimci Mario Perdigon, muhalif belediye başkanlarına siyasi yasak getirilmesine dair "Bu demokratik bir eylem değildir ve hepimiz bunu reddetmeliyiz. Demokratik olan, kimi destekleyeceğinizi ve siyasi duruşunuzun ne olduğunu söyleme özgürlüğüne sahip olmanız, kimi istiyorsanız ve düşünce tarzınız ne olursa olsun, özgürce desteklemenizdir. Çoğulculuk demokrasinin temelidir" dedi.

Venezuela savcılığı Perşembe günü de muhalefetin kampanyasında çalışan dört aktivisti “nefrete teşvik ve örgütlenme” suçu işlediği gerekçesiyle gözaltına almıştı.

Başkan adayına da siyasi yasak getirilmişti

Venezuela’da başkanlık seçimleri öncesinde aday belirlemek için muhalif partilerin yaptığı ön seçimleri yüzde 90’nın üzerinde destekle kazanan Maria Corina Machado’ya da siyasi yasak getirilmişti.

Muhalefet partileri bu yıl yaptıkları seçim çalışmalarıyla ilgili, en az 37 kişinin gözaltına alınmasının, iktidarın muhalefet üzerinde uyguladığı baskı ve seçimi kriminalize ettiğinin göstergesi olduğunu iddia ederken; iktidar partisiyse gözaltı ve tutuklamaların siyasi değil hukuki nedenlere dayandığını kaydediyor.
Nisan ayında da ikisi belediye başkanı toplamda 4 politikacıya 12 ay ile 15 yıl arasında siyasi yasak getirilmişti.

Foro Penal adlı sivil toplum örgütü verilerine göre Venezuela’da 278 siyasi tutuklu bulunuyor.

Forum

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG