Erişilebilirlik

Venezuela’da Filistin’e destek gösterisi


Yaklaşık iki yüz kişinin katıldığı gösteride, “Filistin ve Venezuela iki kardeş ülke”, “Filistin’de soykırıma hayır”, “Savaşa hayır” gibi mesajlar ön plana çıktı.
Yaklaşık iki yüz kişinin katıldığı gösteride, “Filistin ve Venezuela iki kardeş ülke”, “Filistin’de soykırıma hayır”, “Savaşa hayır” gibi mesajlar ön plana çıktı.

Filistin devletini Latin Amerika’da ilk tanıyan ülke olması nedeniyle Venezuela’da, çoğunluğu Filistinli, Suriyeli ve İranlılar’dan oluşan az sayıdaki Müslüman ve Venezuelalı bazı siyasi ve demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla Filistin’e destek gösteri düzenlendi.

Yaklaşık iki yüz kişinin katıldığı gösteride, “Filistin ve Venezuela iki kardeş ülke”, “Filistin’de soykırıma hayır”, “Savaşa hayır” gibi mesajlar ön plana çıktı. Gösteriye Filistin’in Caracas Büyükelçisi Fadi Alzaben de katıldı.

Filistin’de sadece Salı günü 30’u çocuk dört yüz kişinin yaşamını yitirdiğini ve ölü sayısının 1480’in üzerine çıktığını kaydeden Alzaben, “İsrail Gazze’ye Ortaçağ’ı yaşatmaya çalışıyor. Elektrik, su kesik. Gıda ürünleri, akaryakıt ve ilaç bulunamıyor. Sınırlar kapalı. İnsani yardımların Gazze’ye girmesine izin verilmiyor. Venezuela’dan Filistin’e yardım göndermek istiyoruz ancak İsrail Mısır üzerinden Gazze’ye insani yardım karavanlarını bombalayacağını açıkladığı için yardım da gönderilemiyor. Talebimiz bombardımanın durdurulması ve Filistin’e insani yardımın girmesine izin verilmesi” diye konuştu.

Caracas'ta Bolivar Meydan'ında Fİlistin'e destek eylemi yapildi.
Caracas'ta Bolivar Meydan'ında Fİlistin'e destek eylemi yapildi.

Venezuela’nın, İsrail ile ilişkileri 2009 yılında dönemin cumhurbaşkanı Hugo Chavez’in İsrail büyükelçisini sınırdışı etmesinden bu yana çatışmalı ve İsrail’in Venezuela’da büyükelçiliği bulunmuyor. Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro da geçtiğimiz günlerde Hazreti İsa’nın da bir Filistinli olduğunu söylemiş ve İsrail’i soykırım yapmakla suçlamıştı.

VOA Türkçe’ye konuşan Venezuelalı sosyolog Maria Fernandez, “Bence sorunun kaynağı, İsrail devletinin Filistin’in uluslararası kurumlar tarafından da tanınmış haklarını tarihsel olarak ihlal etmesinden kaynaklanıyor. Ancak bugün için en acil olan şey bir an önce silahların susması çünkü savaşın bedeli her zaman sivil halk ödüyor. Bir şekilde barış kültürünü yaymamız ve bir arada yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor” dedi.

Forum

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG