Erişilebilirlik

Viyana Zirvesi’nden Ortak Karar


U.S. Secretary of State John Kerry (L) talks to Russian Foreign Minister Sergey Lavrov during a photo opportunity before a meeting in Vienna, Austria, Oct. 30, 2015.
U.S. Secretary of State John Kerry (L) talks to Russian Foreign Minister Sergey Lavrov during a photo opportunity before a meeting in Vienna, Austria, Oct. 30, 2015.

Viyana’da yapılan zirvenin katılımcıları Suriye hükümetiyle muhalefet grupları arasında barış görüşmeleri yapılmasını da kapsayan BM liderliğindeki diplomatik süreç üzerinde anlaşmaya vardı. Taraflar, terörist gruplara yönelik saldırıları kolaylaştırmak üzere ateşkes ilan edilmesi yollarını arama kararı da aldı.

17 ülke ve BM ile AB temsilcilerinin katılımıyla yedi saat süren toplantıda kabul edilen plan, Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve BM Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi Staffan de Mistura tarafından ortak bir basın toplantısında açıklandı.

Viyana’daki toplantıya katılan ülkeler iki hafta içinde tekrar biraraya gelmeyi de kararlaştırdı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, “İki ayaklı bir yaklaşım sergiliyoruz. Bir yandan DAEŞ’e (IŞİD) karşı askeri kampanyamızı hızlandırıyor, bir yandan Suriye savaşını son erdirmek için diplomatik çabalarımızı hızlandırıyoruz,” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da Viyana toplantısında ilerleme kaydedildiğini söyledi, ancak Esad’ın geleceği konusunda anlaşmaya varılamadığını söyledi

Rus Bakan, Moskova’nın Suriye’nin geleceğine Suriye halkının karar vermesi gerektiğine inandığını belirtti. Amerika ve müttefikleri uzun vadede Esad’ın Suriye’nin geleceğinde herhangi bir rol oynamasını istemiyor.

Kerry, BM planı çerçevesinde Suriye hükümetinin temsilcileriyle muhalif grupların temsilcilerinin yeni bir anayasa hazırlanması ve kapsayıcı, güvenilir yeni bir yönetim oluşturulması konusunda siyasi bir süreç başlatacaklarını söyledi.

Plana göre, bu süreç sonrasında yapılacak seçimlere BM nezaret edecek.

Viyana’daki görüşmelere Rusya ve İran’ın yanı sıra Suriye, Katar ve Türkiye gibi ülkeler de katıldı. Ancak toplantıda ne Suriye hükümeti ne de muhalif gruplar temsil edildi.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG