Erişilebilirlik

RTÜK’ün Uluslararası Yayıncılara Verdiği Süre Doldu


Radyo Televizyon Üst Kurulu RTÜK üyesi İlhan Taşçı, Amerika’nın Sesi VOA, Deutsche Welle DW ve Euronews haber sitelerine RTÜK tarafından lisans başvurusunda bulunmaları için tanınan sürenin dolduğunu ancak bu üç kurumun da başvuruda bulunmadıklarını bildirdi.

Taşçı, Twitter’dan yaptığı açıklamada bundan sonraki sürece dair bilgi verdi ve RTÜK’ün sitelere erişiminin engellenmesi talebiyle Ankara Sulh Ceza Hakimliği'ne başvuracağını, Ankara Sulh Ceza Hakimliği’nin ise bunu ya kabul ya da reddedeceğini bildirdi.

Taşçı, RTÜK’ün erişimin engellenmesi talebinin yerinde bulunması durumunda haber sitelerinin karara karşı bir üst mahkemeye itiraz edebileceklerini kaydetti. Taşçı ‘‘Basın özgürlüğü de son söz de artık yargıda" ifadelerini kullandı.

VOA'dan RTÜK kararına itiraz açıklaması

RTÜK'ün Amerika’nın Sesi, DW Türkçe ve Euronews haber kuruluşlarına lisans zorunluluğu getirmesiyle ilgili kararını 21 Şubat günü internet sitesinde yayınlaması sonrasında VOA tarafından yapılan açıklamada karara yasal yollardan itiraz edileceği bildirildi.

Açıklamada ‘‘Lisans, radyo ve TV yayıncılığında kullanılan bir kuraldır, çünkü yayın spektrumu sınırlı bir kamu kaynağıdır ve hükümetlerin, bunun daha geniş kamu yararına kullanılmasını sağlamak için spektrumu düzenleme sorumluluğu vardır. Bununla birlikte internet, sınırlı bir kaynak değildir ve internet dağıtımı için bir lisans gereksiniminin olası tek amacı sansür uygulamaktır’’ denildi.

VOA’nın yayıncılığı uluslararası bir kamu hizmeti olarak yaptığı hatırlatılan açıklamada, kuruluşun ilgili yasalar gereğince hizmet verdiği tüm ülkelerdeki kitlesine doğru, objektif ve kapsayıcı haber içeriği sunduğuna dikkat çekildi.

VOA Tüzüğü’nün kurumun ürettiği içeriğin sansürlenmesine izin vermediği vurgulanan açıklamada ‘‘Editoryal kararlarımızın her zaman en yüksek profesyonel gazetecilik standartlarına göre verilmesi gerekir. Dolayısıyla Amerika’nın Sesi, bir denetçinin içerik sansürleme veya kaldırma yönündeki talimatlarına uyamaz; Amerika’nın Sesi böyle bir sansüre tabi olmayı kabul edemez’’ denildi.

Açıklamada VOA Genel Müdür Vekili Yolanda López’in şu sözlerine yer verildi: ‘‘Amerika'nın Sesi, Deutsche Welle veya Türkiye'deki herhangi bir bağımsız, profesyonel kamu haber servisinin internet sitelerinin engellenmesi tehdidi endişe verici. Amerika’nın Sesi’nin bağımsız gazeteciliği, ne bunun ne de başka bir hükümetin sansürle ya da sansür algısıyla sonuçlanan denetimine tabi tutulabilir."

Açıklamada ''Bu nedenle başka bir seçenek kalmadığı için, VOA RTÜK'ün lisans için başvurması gerektiği şeklindeki kararına itiraz etmekten başka bir yol kalmadığına inanmaktadır'' ifadeleri kullanıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price da konuyla ilgili olarak Twitter’dan bir açıklama yaptı. Price, ‘‘ABD, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun hükümetin özgür basın üstündeki kontrolunu VOA Türkçe’ye ve diğerlerine yayın şartları koşarak genişletmeye çalışmasından endişe duyuyor. Özgür basın güçlü bir demokrasi için gereklidir’’ dedi.


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç ise yazdığı Twitter mesajında lisans başvurusunun yayıncılık önünde bir engel değil yalnızca teknik bir gereklilik olduğunu belirtti. TRT’nin de Amerika’daki faaliyetlerinde bazı düzenlemelere tabii olduğunu kaydeden Bilgiç ‘‘Bu sansür müdür? Aynısını VOA Türkçe ve diğer yayın kurumlarından da bekliyoruz’’ dedi.

DW de yargıya gidiyor

Alman uluslararası yayın kuruluşu Deutsche Welle (DW) de bir açıklama yaptı.

DW, RTÜK’ün talep ettiği lisans başvurusunda bulunmayacağını belirterek, konuyu yargıya taşıyacağını açıkladı.

DW Genel Müdürü Peter Limbourg, "Türkiye'de yerel medya halihazırda kapsamlı bir düzenlemeye tabi tutuluyorken, şimdi uluslararası medyanın da haberleri kısıtlanmaya çalışılıyor. Bu önlem, programların yayın şekilleriyle değil, doğrudan gazetecilik içerikleriyle ilgilidir. Bu, münferit, eleştirel haberlerde, bu haberlerin silinmemesi halinde Türk yetkililere tüm içerikleri engelleme fırsatı verir. Bu da sansür olasılığını açık hale getirir. Buna karşı çıkacağız ve Türk mahkemeleri nezdinde dava açacağız" dedi.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG