Erişilebilirlik

Warmbier Son Yolculuğuna Uğurlandı


Kuzey Kore’de bir buçuk yıl tutuklu kaldıktan sonra koma halinde Amerika’ya gönderilen ve bu hafta içinde hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Otto Warmbier için düzenlenen cenaze törene yaklaşık 2 bin 500 kişi katıldı.

Warmbier’in Ohio’daki eski okulunda düzenlenen törene arkadaşları ve ailesi de katıldı. Warmbier, Cincinnati mezarlığında defnedilecek.

Warmbier Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da bir otelde propaganda posteri çalmaya çalıştığı gerekçesiyle ağır çalışma cezasına çarptırılmıştı.

22 yaşındaki Warmbier geçen hafta Amerika’ya gönderilmişti.

Ohio Senatörü Rob Portman törende Warmbier’i “harika bir genç” olarak niteledi ve Warmbier’in tutuklanmamış olması gerektiğini söyledi.

Portman, “Bu süreç hem şeytana hem de aşka ve iyiye açılan pencere. Bugün Otto ve ailesi için iyiyi ve aşkı görüyoruz” dedi.

Başkan Donald Trump, Warmbier’in ölümünün ardından Kuzey Kore rejimine sabrının azalmakta olduğunu kaydetti. Trump, Warmbier’e uygulanan muamele için “tam bir rezalet” derken, barbar olarak nitelediği Kuzey Kore hükümetinin hukukun üstünlüğüne ve temel insan ahlakına saygı göstermediğini belirtti.

XS
SM
MD
LG