Erişilebilirlik

Washington'da Piri Reis Sergisi


Washington'da Piri Reis Sergisi

Piri Reis Sergisi Washington'da açıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bahçeşehir Üniversitesi’nin Medeniyet Araştırmaları Merkezi MEDAM tarafından hazırlanan Piri Reis’ten Katip Çelebi’ye Osmanlı’nın Dünyaya Bakışı adlı serginin açılışını Salı akşamı yaptı.

Piri Reis’ten Kâtip Çelebi’ye Osmanlı'nın Dünya’ya Bakışı Harita Sergisi, 13 -18 Nisan 2010 tarihleri arasında Washington’da Association American Geographies’in (AAG) yıllık olağan toplantısı boyunca Washington Marriot Hotel sergi salonunda açık kalacak.

Washington’daki açılışa Başbakan Erdoğan’ın yanısıra eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da katıldı. Başbakan Erdoğan, sergiyi açarken, “16. yüzyılda Piri Reis tarafından adeta uydudan çekilmiş gibi son derece şaşırtıcı bir şekilde hazırlanan haritalar Katip Çelebi’nin eşsiz çalışmaları o dönemde Osmanlı Devleti’nin gücünü ve vizyonunu göstermesi bakımından son derece önemlidir. Bu haritalar Osmanlı Devleti’nin var olduğu dönemde ufukların efendisi olduğunu da bariz şekilde ortaya koyuyor. Bizim tarihimizde, kalem her zaman kılıcın önünde olmuştur. Silahların baskıyla kapıları açtığı çağlarda bizim medeniyetimiz kalpleri fethetmiştir. Tüm bu bilim adamlarımızı yaşatmak zorundayız. Unutulan mirasımızı bu sergi ile dünya ile buluşturuyoruz” diye konuştu.

Washington'da Piri Reis Sergisi
Washington'da Piri Reis Sergisi

Açılışa katılan Medeniyetler İttifakı Türkiye Koordinatörü ve MEDAM Başkanı Prof Dr. Bekir Karlığa da konuşmasında, “Katip Çelebi’nin 400’üncü doğum yıldönümü, UNESCO tarafından Katip Çelebi’yi anma yılı ilan edildi. Bu vesileyle bu harita sergisini hazırladık. Amacımız 17’nci yüzyılda Osmanlının dünyaya nasıl baktığını göstermekti. Coğrafya ve harita yolu çok etkili oldu” derken, ABD Coğrafyacılar Birliği Başkanı Douglas Richardson da, “Bunlar sadece fotoğraf ya da bilim değil, bunlar tam bir sanat harikası” diye konuştu.

Washington'da Piri Reis Sergisi
Washington'da Piri Reis Sergisi

Uluslararası ilişkilere çok önem verdiğini ifade eden Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Enver Yücel de, “Genç bir üniversite olmamıza rağmen, 12 yıldır uluslararası ilişkilere çok fazla önem veriyoruz. Biliyorsunuz 2009 yılı dünyada UNESCO tarafından Katip Çelebiyi anma yılı ilan edildi. Böylelikle bu konseptte bir sergi hazırladık. Amacımız, Osmanlı coğrafya ve haritacılığına büyük katkılarda bulunmuş olan Piri Reis - Kâtip Çelebi ekseninde Osmanlının dünyaya bakışını, ulusal ve uluslararası platformlarda özgün bir sergi ile değişik basım, yayım, bilişim ve iletişim yol ve araçlarını kullanarak geniş kitlelere ulaştırma hedefine yöneliktir” şeklinde konuştu.

Washington'da Piri Reis Sergisi
Washington'da Piri Reis Sergisi

Osmanlı İmparatorluğu öncesinden başlayarak 17’nci yüzyılın sonuna kadar olan dönemde üretilmiş ya da kullanılmış haritaların reprodüksiyonlarına yer verilen sergi, haritalar ve coğrafi keşiflerden sonra Osmanlı'nın dünyaya bakışının nasıl değiştiğini anlatıyor.

Katip Çelebi'nin doğumunun 400'üncü yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen sergi, bugüne kadar Amerika’da California San Bernardino State University’de, Avrupa’da Fransa’nın Başkenti Paris’te UNESCO Salonu’nda, Şam Milli Müzesi'nde ve İstanbul ve Ankara'nın yanısıra Bilecik, Mardin, Diyarbakır, Batman, Siirt’te sergilendi.

XS
SM
MD
LG