Erişilebilirlik

Dünya Sağlık Örgütü: “Ağır hasta 31 bebek Şifa Hastanesi’nden tahliye edildi”


Gazze Şeridi'nin Refah kentindeki hastaneye getirilen prematüre doğan Filistinli bebekler (19 Kasım 2023)
Gazze Şeridi'nin Refah kentindeki hastaneye getirilen prematüre doğan Filistinli bebekler (19 Kasım 2023)

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), "ağır hasta" 31 prematüre bebeğin Gazze'nin en büyük hastanesi olan Şifa’dan tahliye edildiğini ve güvenli bir şekilde güneydeki başka bir hastaneye nakledildiğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü: “Çok hasta 31 bebek Şifa Hastanesi’nden tahliye edildi”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

Sağlık yetkilileri, bebeklerin Mısır'a götürüleceğini bildirdi. Çok sayıda diğer ağır yaralı hasta ise İsrail güçlerinin kampüse girmesinden günler sonra hala hastanede mahsur.

Şifa Hastanesi'ndeki yenidoğanların kaderi, doktorların bebekleri sıcak tutmaya çalıştığını gösteren görüntülerin yayınlanmasının ardından tüm dünyanın dikkatini çekmişti. İsrail güçleri hastane dışında Filistinli militanlarla çatışırken elektrik kesintisi kuvözleri ve diğer ekipmanları devre dışı bırakmıştı. Gıda, su ve tıbbi malzemeler de tükenmişti.

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada "ağır hasta" bebeklerin altı sağlık çalışanı ve 10 personel aile üyesiyle birlikte tahliye edildiğini söyledi.

Tedros, Filistin Kızılay'ına ait ambulanslarla götürülen bebeklerin Gazze'nin güneyindeki Refah kentinde bir hastanede acil bakım gördüklerini kaydetti.

Şifa Hastanesi’ni dün ziyaret eden bir Dünya Sağlık Örgütü ekibi, bebekler, ağır enfekte yaraları olanlar ve omurilik yaralanmaları nedeniyle hareket edemeyenler dahil 291 hastanın hala orada olduğunu bildirdi. Gazze hastaneleri müdürü Mohamed Zaqout'a göre dört bebek ziyaretlerinden önce öldü.

WHO, yerinden edilmiş olanlar, hareket edebilen hastalar ve sağlık personeli dahil yaklaşık 2 bin 500 kişinin Cumartesi sabahı Şifa Hastanesi'nden ayrıldığını söyledi.

Hastaneden ayrılamayan hastalarla birlikte ise 25 sağlık personelinin kaldığı belirtildi.

Şifa'yı bir ölüm bölgesi olarak tanımlayan WHO, ekiplerin konuştukları hastalar ve sağlık personelinin, güvenlikleri ve sağlıkları konusunda dehşet içinde olduklarını ve tahliye için yalvardıklarını kaydetti.

İsrail uzun süredir Hamas'ın Şifa'nın içinde ve altında geniş bir komuta merkezi bulundurduğunu iddia ediyor. Bu iddia, Hamas’ın sivilleri canlı kalkan olarak kullandığı yönündeki daha geniş çaplı suçlamasının bir parçası.

Hamas’ın altı hafta önce İsrail'in güneyine düzenlediği ve 1200'den fazla kişiyi öldürdüğü saldırının ardından İsrail ordusu, örgütü ortadan kaldırmayı amaçladığı operasyonunda, hastaneyi kilit bir hedef olarak görüyor.

Hamas ve hastane personeli iddiaları reddediyor ve İsrail'in sivilleri pervasızca tehlikeye attığını savunuyor. İsrail saldırılarında binlerce kişi öldü ve kuşatma altındaki bölgede ciddi gıda, su, ilaç ve yakıt sıkıntısı yaşanıyor.

Hastanede konuşlanan ve günlerdir hastaneyi arayan İsrail askerleri silah ve diğer mühimmat bulduklarını söyledi ve gazetecilere bir tünel girişini gösterdi. İsrail'in bulguları bağımsız olarak doğrulanamadı.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG