Erişilebilirlik

WHO ve CDC'den Kızamık Uyarısı


Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) kızamığın küresel bir tehdit haline gelmesinin an meselesi olduğu konusunda uyardı. Bunun nedenleri arasında COVID-19 pandemisi döneminde kızamık aşısı olanların sayısının azalması ve hastalığın gözlemlenerek kayda alınmasının aksaması gösteriliyor.

Kızamık en bulaşıcı insan virüslerinden biri ve aşı ile neredeyse tamamen önlenebilir durumda. Ancak halk arasında salgının önlenmesi için aşı olan çocukların oranının yüzde 95 olması gerekiyor.

WHO ve CDC tarafından yapılan ortak açıklamada 2021'de COVID-19 pandemisinden kaynaklanan nedenlerle rekor sayıdaki yaklaşık 40 milyon çocuğun kızamık aşısını olmadığı bildirildi.

Henüz önceki yıllara kıyasla kızamık vakalarında büyük artış olmasa da WHO yetkilisi Patrick O'Connor'a göre artık harekete geçme zamanı.

O'Connor dün Reuters’a yaptığı açıklamada, "Bir dönüm noktasındayız. Bunu azaltmaya çalıştığımız çok zor bir 12-24 ay bizi bekliyor" dedi.

Vakalarda hala patlama yaşanmamasında sosyal mesafe önlemleri ya da kızamığın döngüsel doğasının etkili olduğu sanılıyor. Ancak hastalığın aşırı bulaşıcı doğasına işaret eden O'Connor'a göre bu durum hızla değişebilir.

WHO 2022'nin başından bu yana bazı büyük salgınlar gördü. Bunların sayısı Eylül ayında 19'dan 30'a çıktı. O'Connor özellikle alt Sahra Afrikası'ndaki durumdan endişe ettiğini söyledi.

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG