Erişilebilirlik

Wuhan’da Tahliye Uçağını Bekleyen Türkler Konuştu


Wuhan’da Tahliye Uçağını Bekleyen Türkler Konuştu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:43 0:00

Çin’de ortaya çıkan ve daha sonra dünyaya yayılan corona virüsünün görüldüğü ülke sayısı her geçen gün artıyor. Çin’e uçuşlarını iptal eden havayolu şirketleri sayısı da artarken birçok ülke de virüsün çıkış noktası olarak kabul edilen Çin’in Wuhan kentinden vatandaşlarını tahliye ediyor. Türkiye de o ülkeler arasında. Bugün (Cuma) Çin’in Wuhan kentindeki 32 Türk vatandaşının tahliye edilmek üzere otobüslerle havaalanına götürüldü.

Ankara’dan kalkan bir askeri kargo uçağı Çin’in Wuhan kentine hareket ettiği sırada, çoğunluğunu Çin’de yüksek lisans yapan kişilerin oluşturduğu Türk vatandaşları havaalanında beklemeye başladı.

VOA Türkçe’ye Wuhan’dan konuşan Hasan Topal Wuhan’da Çalışma Ekonomisi üzerine yüksek lisans yaptığını ve üç yıldır Çin’de yaşadığını anlattı. Havaalanına 30 km uzaklıktan gelirken yolların boş olduğunu, kentteki büyük market ve mağazaların tamamen kapalı olduğunu küçük dükkanların hala açık olduğunu söyledi.

Topal Wuhan’daki birçok kişi gibi zorunlu olmadıkça evden dışarı çıkmadığını, Çin’deki haberleri takip ettiklerinde de olan biten hakkında çok fazla bilgiye ulaşmanın mümkün olmadığını aktardı. Dünyada yaşanan paniği uluslararası basında yer alan haberleri okuduğunda öğrendiğini söyleyen Hasan Topal, Türkiye’deki ailelerinin de sağlıkları için endişe etmeye başladığından dolayı gelen çağrılara kayıtsız kalamadıklarını ve ne zaman geri döneceğini bilmediğini söyledi.

Türkiye’den havalanan askeri kargo uçağına bölgeye giden ekip için koruyucu kıyafetler, maskeler, dezenfektan malzemeler ile diğer tıbbi malzemeler ve gıda malzemeleri de konulduğu belirtildi. Uçağın yerel saatle gece yarısı Wuhan’a ulaşması bekleniyor.

Çin’den giden Türk vatandaşlarının en az 14 gün Ankara'da hazırlanan bir hastanedeki karantina odasına alınması planlanıyor.

  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:29:57 0:00
XS
SM
MD
LG