Erişilebilirlik

Yılın Adamı ‘Gerçeğin Bekçileri’


Time dergisi 2018 için yılın adamı olarak aralarında İstanbul’da öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı da dahil olmak üzere 4 gazeteciyi ve bir basın kuruluşunu seçti. Dergi gazeteciler için gerçeğin koruyucusu olmalarına atıfta bulunarak “The Guardians” yani “Bekçiler” ifadesini kullandı.

Time dergisinin yılın adamı olarak seçtiği gazeteciler arasında, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı dışında Filipinli gazeteci Maria Ressa ve Reuters’dan Wa Lone ve Kyaw Soe Oo da var. Haziran ayında ABD’deki silahlı saldırıda beş çalışanını kaybeden The Capital Gazette adlı yerel gazete de listede.

Time dergisi Twitter’dan paylaştığı kapağında da yılın adamı seçtiği gazeteciler için “Bekçiler ve Gerçeğe Açılan Savaş” ifadesini kullandı.

Time dergisi genel yayın yönetmeni Edward Felsenthal NBC kanalında yılın adamını açıkladı. Felsenthal derginin ilk kez şu an hayatta olmayan birini yılın adamı seçtiğini söyledi.

Felsenthal, “Farklı seçeneklere bakarken gerçeğin sömürülmesi ve manipüle edilmesinin bu yılın öne çıkan haberlerin birçoğunda ortak nokta olduğunu gördük” sözleriyle derginin kararını açıkladı.

TIME dergisinin Yılın Adamı için ikinci adayı ABD Başkanı Donald Trump, üçüncü adayıysa 2016 seçimlerine Rusya’nın müdahale ettiği iddialarını soruşturan özel yetkili savcı Robert Mueller’dı.

Dergi neden bu kişileri adaylar arasında değerlendirmeye aldığını da gerekçelendirdi. Dergi Donald Trump için “Başkan peşinden koştuğu hedefler kadar yarattığı direnişin damga vurduğu bir miras bırakma yolunda ilerliyor” ifadelerini kullanmıştı. Özel yetkili savcı Robert Mueller’ı da “Savcı Trump’ı görüş alanına aldı ve soruşturmayı götürdüğü yerin ne emsali var ne de protokolü” sözleriyle anlatmıştı.

TIME dergisinin yılın adamı seçtiği Maria Ressa, Filipinler’de hükümetin uyguladığı şiddete eleştirel bakış açısıyla bilinen bir internet sitesinin editörü. Wa Lone ve Kyaw Soe Oo da Arakan müslümanlarına yönelik katliamı araştıran ve haberleriyle bu konuya dikkat çeken Reuter haber ajansı muhabirleri. İki yıl önce Myanmar'da tutuklanan iki muhabir, hala özgürlüklerine kavuşmayı bekliyor. Yılın adamı seçilen yerel gazete, The Capital Gazette de geçtiğimiz Haziran ayında silahlı bir saldırıya hedef olmuştu.

TIME dergisi geçtiğimiz yıl da yılın adamı olarak “Sessizliği Bozanlar” adıyla tüm dünyaya yayılan “MeToo” hareketiyle yaşadıklarını anlatan cinsel taciz ve saldırı mağdurlarını seçmişti.

XS
SM
MD
LG