Erişilebilirlik

‘Yabancı Savaşçıların Çoğu Ülkelerine Geri Dönmeyecek’


Amerikan istihbarat yetkilileri, Irak ve Suriye’de IŞİD için savaşan yabancı savaşçıların çoğunun sözde ‘halifeliği’ savunmak için ülkelerine dönmeyeceklerini ve Suriye’yle Irak’ta kalacaklarını düşünüyor.

Amerika Ulusal Terörle Mücadele Merkezi başkanı Nicholas Rasmussen, kalanların muhtemelen öleceğini kaydetti. Ramussen bu açıklamayı Aspen Güvenlik Forumu’nda yaptı.

Bu daha önceki değerlendirmelerle çelişiyor. Daha önce yabancı savaşçıların ülkelerine döneceği ve tehdit oluşturacağı kaydediliyordu.

Rasmussen ayrıca IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin öldüğünü teyit edecek bir bilgiye sahip olmadığını belirtti. Cuma günü de Savunma Bakanı Jim Mattis, Bağdadi’nin hala hayatta olduğunu düşündüğünü kaydetmişti.

Rasmussen’in yabancı savaşçılarla ilgili yürüttüğü tahminin bu militanların geri dönmesinden kaygı duyan ülkeleri memnun etmesi bekleniyor.

Ülkelerine dönen aşırıcılardan bazıları, saldırılar düzenleyerek çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

Amerika’nın desteklediği Irak kuvvetleri bu ay içinde Musul’u örgütten geri almıştı. Suriye’de Amerika’nın destek verdiği Kürt ve Arap güçler ise, Rakka’ya doğru ilerliyor.

Suriye ve Irak’ta çatışmaların başlamasından sonra 40 bin yabancı savaşçının IŞİD’e katıldığını düşünen Amerikan istihbaratı son döneme kadar birçoğunun ülkelerine döneceğini tahmin ediyordu.

Rasmussen, Irak ve Suriye’de durumun değişmesiyle yabancı dönüşüyle ilgili düşüncelerin ilk tahmin edilenden daha az olasılık olduğunu belirtti.

Amerikalı bir istihbarat yetkilisi 15 binden az IŞİD militanının Irak ve Suriye’de savaştığını belirtiyor.

İstihbarat yetkilisi, yabancı savaşçıların evlerine dönmesinin daha zor olduğunu belirtiyor ve buna neden olarak da devam eden çatışmalar ve Türkiye’yle diğer ülkelerin sınır güvenliğini önemli oranda artırmasını gösteriyor.

Rasmussen, endişesinin Asya’dan Afrika’ya kadar IŞİD’e bağlılık ilan eden taşeron gruplar olduğunu da kaydediyor.

Ramussen’in bir diğer kaygısı da bomba yapımını öğrenenlerin ülkelerine bir şekilde dönmesi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Kasırga’nın Vurduğu Florida’da - 5 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG