Erişilebilirlik

"Türkiye'nin Para Politikalarında Disiplin Şart"


“Yabancı Yatırımcılar Disiplinli Para Politikaları Bekliyor”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:08:05 0:00

Küresel Portföy Yöneticisi Çağlar Somek, "Türkiye, dışardan gelecek fonlara bağlı bir ülke o yüzden de hem bütçe hem de para politikalarında çok büyük bir disipline ihtiyaç duyuyor. Yabancı yatırımcıların beklediği bu, ayrıca Merkez Bankası’nın da otonomisini devam ettirebilmesi gerekiyor" diyor

Amerikan dolarının değerinin Türkiye’de son zamanlarda rekor düzeyde artması hem ülke içinde hem de küresel finans piyasalarında kaygı ve ilgiyle izleniyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, bir süre önce Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le New York’a gelerek bu kaygıları gidermeye çalıştı. Ankara’da ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzun zamandır izlediği faiz politikası nedeniyle eleştirdiği Merkez Bankası’nın Başkanı Erdem Başçı ile iki saat süren bir görüşme yaptı.

Uluslararası Caravel Yatırım şirketinin ortağı ve Küresel Portföy Yöneticisi Çağlar Somek, bu toplantıda yatırımcıların tam olarak kaygılarının giderilemediği görüşünde. Somek, “Türk ekonomisi sağlam bir ekonomi. Hem petrol hem de hammadde fiyatlarının düştüğü bir ortamda daha çok ilgi çekmesi lazım. Ama hala bir cari açık problemi var. Türkiye büyümesi, dışardan gelecek fonlara bağlı bir ülke o yüzden de hem bütçe hem de para politikalarında çok büyük bir disipline ihtiyaç duyuyor. Bu anlamda Türkiye’nin enflasyona odaklı para politikaları uygulaması ve Merkez Bankası’nın kendi başına karar verme özgürlüğünü devam ettirebilmesi gerekiyor. Ancak ne yazık ki son 2-3 senedir Türkiye enflasyon hedeflerini yerine getiremiyor,” diyor.

Amerika’nın Sesi’nden Melek Çağlar’ın Çağlar Somek’le söyleşisini yukarıdaki link’ten izleyebilirsiniz.

  • 16x9 Image

    Melek Çağlar

    Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

XS
SM
MD
LG