Erişilebilirlik

Yavuz Asya’yı 3. Kez Avrupa’ya bağladı


Asya’yı Avrupa’ya bağlayan üçüncü köprü bugün düzenlenen törenle açıldı. Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden sonra İstanbul Boğazı’na yapılan üçüncü köprü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’yi tehdit eden terör örgütlerinin arkasındaki güçlere mesaj verdi.

Erdoğan, “Bütün bu saldırılar Suriye’deki operasyonu, tüm terör örgütlerini kapsayacak şekilde geniş tutmamızın, ne kadar doğru olduğunun tescilidir. PKK’nın DAEŞ’in FETÖ’nün arkasındaki güçlere sesleniyorum. Kendinize çeki düzen verin, Türkiye artık bu oyunlara gelmiyor, gelmeyecek. Gelin bu milletle uğraşmaktan vazgeçin. Türkiye’de döktüğünüz kan yeter, Suriye’de döktüğünüz kan yeter, Irak’ta, Afganistan’da Mısır’da Libya’da Filistin’de döktüğünüz kan yeter” dedi.

Erdoğan: ‘DAİŞ dinimizi lekeledi, bu oyunu bozacağız’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yalnız 53 kişiyi öldürerek Gaziantep’i kana bulamakla kalmayan aynı zamanda İslam dininin adını lekeleyen IŞİD’in inlerine girdiğini söyledi.

“DAİŞ’in İslam’la alakası yoktur, bunlar Müslüman filan değildir. Paçavraya bakmayın ellerinde taşıdığı, o bayrak değildir. Kelime-i Tehvid’in yazıldığına bakmayın, zira Rabb’imiz Kuran-ı Kerim’inde Allah ismini bunlar istismar eder diye haber veriyor. Her namaz kılanı muteber kabul etmiyor. Elinde silah, tank, top, bakıyorsunuz 12-13-14 yaşındaki yavruların vücutlarına bomba bağlayıp canlı bomba olarak bunları kullanıyorlar. Böyle bir şey yok. Bizim dinimiz bir barış dinidir. Bunlar bizim dinimizi lekelediler ama bu oyunu da bozacağız.”

Erdoğan: ‘3 havalimanı 2018 başında açılacak, Kanal İstanbul projesi hazırlıkları kısa zamanda bitecek’

Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin başlattığı ya da başlatmak istediği mega projeler hakkında da bilgi verdi.

Avrasya Tüneli’nin 20 Aralık 2016’da açılacağını belirten Erdoğan, İstanbul’a inşa edilen üçüncü havalimanının 2018 yılının ilk aylarında açılacağını, Karadeniz’i Marmara’ya bağlayacak Kanal İstanbul projesinin de hazırlıklarının da kısa süre içinde tamamlanacağını söyledi.

Başbakan Yıldırım: ‘Kamyon, otobüs ve tırlar artık İstanbul’un içine giremeyecek’

Ulaştırma Bakanı olarak köprünün temel atma törenine katılan Başbakan Binali Yıldırım da köprünün hayata geçmesinde önemli payı olan isimlerden biri oldu. Başbakan açılışta yaptığı konuşmada 3. Köprü’nün İstanbul trafiğini rahatlatacağını söyledi.

Yıldırım, “Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçen bütün kamyonlar, otobüsler, tırlar artık yarından sonra şehir içine giremeyecek. Bu köprü sadece İstanbul'a hizmet etmiyor. Bu köprü, Uzakdoğu'dan, Çin'den yola çıkıp Londra'ya kadar giden tarihi İpek Yolu'ndaki bütün yolculuklara hizmet ediyor. Bu, insanlığı birbirine bağlayan ve medeniyetleri birbiriyle buluşturan en güzel eserlerin başında geliyor” diye konuştu.

Abdullah Gül: ‘Bu kadroların ülkeyi sadece imarda değil, insan hakları ve hukukta da güçlendireceğine inanıyorum’

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün temel atma töreninde cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Abdullah Gül de köprünün açılış töreninde kürsüye çıkan isimler arasında yer aldı. 11. Cumhurbaşkanı, Türkiye’de yalnız imar ve inşaatın değil aynı zamanda insan hakları ve hukukun güçlendirilmesi yönünde mesaj verdi.

Gül, “Bölgemizden kaynaklanan, terörden kaynaklanan, bütün bunları da akılla, bütün bunları kendi tarihimizden ve insanlık tarihinden aldığımız tecrübelerle, vizyonla aşılacağına ve parlak günlerin hep birlikte yaşayacağımıza inanıyorum. Bu kadroların ülkeyi sadece imarda değil, insan hakları ve hukukta da güçlendireceğine inanıyorum” dedi.

Bahreyn Kralı ve Genelkurmay Başkanı Akar törenin dikkat çekici isimleriydi

Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife, Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic, Gürcistan Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Kumsisihvili'nin de katıldığı törende Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın da yer alması dikkat çekti.

Köprü ve otoyol 10 yıl sonra Ulaştırma Bakanlığı’na devredilecek

Yatırım maliyeti 3 milyar dolar olan 3. Köprü, 59 metre genişliğiyle dünyanın en geniş, 332 metre kule yüksekliği ile eğik askılı köprü sınıfından dünyanın en yüksek asma köprüsü unvanlarına sahip.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun işletmesi, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile IC İçtaş – Astaldi JV tarafından yapılacak. Bu süre sonunda köprü ve otoyol, Ulaştırma Bakanlığı’na devredilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 31 Ağustos’a kadar ücret alınmayacağını açıkladığı köprüden otomobiller 3 dolara ağır vasıtalar ise 4 dolara geçiş yapacak. 257 kilometre uzunluğundaki otoyolda ise kilometre başına 0,8 dolar ödenecek.

Mimarlar Odası ve Kuzey Ormanları Savunması: ‘Köprü İstanbul’un doğasına zarar verecek’

Köprünün İstanbul’un tabiatına zarar vereceği iddiasıyla üç yıldır kampanya yapan çevreler de protestolarını da bugün de sürdürdü.

Mimarlar Odası, bugün yayınladığı basın açıklamasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüttüğü 2 Mayıs 1995 tarihinde “üçüncü köprü cinayettir” şeklindeki sözlerini hatırlattı.

Açıklamada Erdoğan’ın “Üçüncü köprü, toplu taşıma aleyhine gelişen bu kısır ve ters döngüyü daha da körükleyecek, özel taşımacılığı teşvik edecek ve İstanbul ulaşımının içine düştüğü çıkmazdan kurtarılmasına hiçbir katkı sağlamayacaktır. Halbuki, üçüncü köprü için sarf edilecek parayı, İstanbul’un raylı sistemine yatırırsak özel otomobillere yeni sürat yolları yapmak yerine duraklarda bekleyen perişan yolculara hizmet götürmüş oluruz” sözleri öner çıkarıldı.

Mimarlar Odası, 3. köprü ve sürmekte olan bağlantı yolları inşaatının kentin yaşam kaynaklarına büyük darbe vurduğunu savundu.

İstanbul Kuzey Ormanları Savunması adlı sivil toplum örgütü de açıklamasında, "İki köprünün çözemediği trafik problemini 3. Köprü çözemeyeceğini söyleyerek projenin doğaya karşı işlenmiş bir suç olduğunu iddia etti.

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG